NATO heyeti Diyarbakır’da üç ayrı yerde inceleme yaptı

Kuzey Atlantik Paktı( NATO) heyeti, Türkiye'nin talebi üzerine Malatya'nın ardından Diyarbakır'da da Patriot füze sisteminin kurulması planlanan alanlarda inceleme yaptı.

Kuzey Atlantik Paktı( NATO) heyeti, Türkiye’nin talebi üzerine Malatya’nın ardından Diyarbakır’da da Patriot füze sisteminin kurulması planlanan alanlarda inceleme yaptı. Diyarbakır’a gelen 50 kişilik NATO heyeti, yoğun güvenlik önlemi altında üç ayrı yerde incelemelerde bulundu.

        Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Hollandalı uzmanlardan oluşan NATO heyeti, sabah saatlerinde hava yoluyla Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki havaalanına gelerek, Patriot savunma sistemlerinin yerlerinin belirlenmesi amacıyla incelemelerde bulundu. Heyetin incelemesinin devam ettiği sırada askeri havaalanın üstünde iki helikopterin sürekli tur atması dikkat çekti. Burada 4 saate yakın süren incelemelerini tamamlayan heyet, daha sonra geniş güvenlik önlemleri altında Levent Askeri Lojmanları içindeki Sosyal Tesisler’e geçti. Burada yaklaşık bir saat kalan heyet, daha sonra Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı içinde bulunan General Galip Deniz Kışlası’nda incelemelerde bulundu. Heyete Genelkurmay Başkanlığı’nın görevlendirdiği subaylar eşlik etti.