Nazara karşı Peygamber tavsiyesi

Mehmet Paksu cevaplıyor. Peygamberimiz nazar konusunda ne söylemiştir?

Nazar değmesi ve şirinlik muskası

Yazarımız Mehmet Paksu; Sorularınızı yanıtlıyor ve sorunlarınıza çözüm üretiyor.
Ben 26 yaşında bekâr bir bayanım, Almanya’da yaşıyorum. Çoğu “hocalar” benim üzerimde nazar olduğunu, dolayısıyla nasibimin kapalı olduğunu söylüyor, muska yapmak istiyorlar fakat bu zamana kadar hiç yaptırmadım. Hemen işi paraya getiriyorlar. Nasibimin açılması için şirinlik muskası diye bir şey duydum. Böyle şeyleri yaptırmak doğru mu, evliliği hızlandırır mı? “Bunları Yüce Allah’tan başka kimse bilemez” biliyorum ama onlar bir şey anlatmadan para istiyorlar. Nazardan kurtulmam için dua yeterli değil mi? Yardımcı olursanız mutlu olurum. (Rumuz: Hülya)

“Hoca” dediğiniz o kişilerin sizin üzerinizde nazar olduğu “teşhis”ini koymaları ve “nasibin kapalı” kararını vermeleri hiçbir esasa ve temele dayanmıyor. Sizin de rahatça belirttiğiniz üzere asıl niyetleri “muska” yazıp para “kazanmak”tır.
Bizim ülkemizdeki bu “işi” yapan kişiler illegal yapıyorlar, resmi bir izin falan alınmıyor. Fakat bildiğim kadarıyla Avrupa’da, özellikle Almanya’da bu faaliyetleri yapanlar bir belge ve ruhsat alıyorlar, vergi mükellefi kabul ediliyorlar.

Bunun için serbest bir şekilde alacağı ücreti de belirtiyor, ona göre muskasını, kâğıdını yazıyor. “Teşhis”ini koyuyor, söz yerindeyse “tedavi”sini de yapıyor. Oralarda bu meseleler bir sektör halinde çalışıyor. Bunların içinde Türkler olduğu gibi Hristiyan ve diğer inanç mensupları da bulunuyor.
***
Fakat İslâm ve Peygamberimiz nazara, büyüye ve benzeri parapsikolojiye giren meselelerde nasıl hareket edileceğini bildirmiş, hangi tedbirlerin alınacağını da anlatmıştır.
Bugün tıbbın da kabul ettiği gibi, bazı insanların gözlerinde, bakışlarında etkili bir güç olduğu biliniyor. Bazıları özellikle kıskançlıkla ve kötü niyetle, yani kem gözle bir şeye baktığı zaman daha çabuk zarar verebiliyor.

Kur’ân’ın işaret ettiği gibi, güzel bir şey görüldüğü zaman “Allah dilemezse kimse bir zarar veremez anlamında “Mâşallah, bârekâllah” gibi sözler söylenmesi emredilmiş.
Nazarı keskin olan bu kişilerin çoğu kendilerini bildikleri ve dikkat ettikleri gibi, bazıları umursamaz oluyor ve bile bile zarar veriyorlar.

Nazara karşı Peygamberimiz, “Nazardan Allah’a sığının. Zira nazar haktır” diyerek muhtemel bir zarara karşı Allah’a iltica edilmesini tavsiye ediyor.
Yine bazı hadis kitaplarında nazarı keskin olan ve nazar isabet eden kişilerin neler yapacağı da belirtilmiş. “Nazar eden kişiye abdest alması söylenir, onun abdest suyu alınır, bununla göz değmesine uğrayan kişi yıkanır” şeklinde bir yolun izlenmesi bildiriliyor.
***
“Şirinlik muskası” ve “kısmetin bağlanması” ise bütünüyle batıl bir inançtır, ciddiye alınmayacak kadar din dışı bir uygulamadır. Koca kâinatın ve bütün insanların kaderi ve mukadderatı onları yaratan ve ayakta tutan Allah’ın elindedir. Kimsenin bu konuda gücü ve etkisi yoktur.
Boy kısalığı evliliğe engel olur mu?

Ben 30 yaşındayım, ahlaken bir kusurum yok. Üniversite mezunuyum, dini hassasiyete sahibim ama kısa boyluyum. Tercih edilmiyorum. Evlilik için ne yapmalıyım? (Rumuz: Umut)

Kısa boylu olmak ne bir kusurdur ne bir eksiktir ne de bir tercih edilmeme sebebidir.
İnsanlar boylarıyla, endamlarıyla, şekil ve şemailleri ile tercih edilmiyor birinci derecede.
Üstelik yeterli değil bu görünümler ve görüntüler. Ahlakında ve karakter yapısında zaaflar bulunan bir insan ne kadar boyu posu yerinde olursa olsun, bu evlilikler hep sıkıntılı ve tartışmalı geçer.

Derler ya hani, “Yüzü güzelden usanmışlar da huyu güzelden usanmamışlar.”
Bunun için “Allah huy ve ahlak güzelliği versin” derler.

Gereken eğitiminizi almışsınız, inancınız ve dini hassasiyetiniz de yeterli ise kendinizden emin, gelecekten ümitli olmamanız için hiçbir sebep yoktur.
Soru ve sorunlarınız için; mpaksu@bugun.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz….


Bugün