‘Ne olur kızımı uyuşturucu batağından kurtarın’

Uyuşturucu tacirlerinin son kurbanı lise öğrencisi Ö.Y. oldu.

İzmir’de kızını uyuşturucu tacirlerine kaptıran bir annenin dramı okullardaki beyaz zehir gerçeğini yeniden gündeme taşıdı. Okulları mesken tutan tacirler, gençleri tuzağına düşürüp maşa olarak kullanıyor. Son olarak 15 yaşında bir kız çocuğunu tuzağa düşürdüler. İzmir’in Konak ilçesinde yaşayan lise 1. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Ö.Y., okulundaki kendisinden büyük bir kız tarafından uyuşturucuya alıştırıldı. Anne Zeynep Y., kızı için kurulan tuzağı şöyle anlatıyor: “Kızıma sigara içerek yanaşmış. Sigarayı esrar şeklinde sarıp vermiş. Kızım da inanmış. Zorla ‘iç iç’ diye ikna ediyormuş. Hatta kızım kendisine para verildiğini bile söylemişti.” Ailelere “Anne ve babalar, lütfen çocuklarınıza sahip çıkın. Siz büyütüp besliyorsunuz. Bir yaşa getiriyorsunuz. Birileri harcıyor.” çağrısında bulunuyor. Uzmanlar ise gençlerin uyuşturucu kullanmasının temelinde ailenin ilgisizliği ve ekonomik sıkıntının yattığını söylüyor.

Uyuşturucu kullanmaya başladıktan sonra kızının psikolojik durumunun bozulduğunu ve saldırganlaştığını belirten anne Zeynep Y., kızını tedavi ettirmek istemiş. Ancak bu çabaları da yarım kalmış. Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürdüğü kızı tedavisini yarıda kesip eve dönmüş. Eve geldikten sonra da kendisini uyuşturucuya alıştıranların yanına gitmiş. Acılı anne kızını her defasında bulup eve getirdiğini; ancak kızının camı kırarak kaçtığını anlatıyor. 10 gündür kızını her yerde aramasına rağmen haber alamadığını ifade eden Zeynep Y., 13 yaşında bir oğlu olduğunu, onu da korumakta zorluk çektiğini söylüyor.

İzmir Emniyet Müdürlüğü geçtiğimiz gün bir annenin yardım çığlıklarıyla sarsıldı. “Kızımı uyuşturucu batağından kurtarın.” diyordu acılı anne. Lise 1. sınıfta okuyan 15 yaşındaki kızı Ö.Y. uyuşturucu tacirlerinin tuzağına düşmüştü. 20 yaşlarında bir genç kız tarafından kandırıldığı iddia edilen Ö.Y.’den 10 gündür haber alınamıyordu. Kızının kendi halinde başarılı bir öğrenciyken kısa bir zaman içinde tanınmaz birisi haline döndüğünü anlatan anne Zeynep Y., arkadaş çevresini kontrol edemediği için suçu kendisinde buluyor. Günlerdir gözüne uyku girmediğini, nerede hata yaptığını düşündüğünü söyleyen anne, emniyet yetkililerine, “Kızımı uyuşturucu batağından kurtarın. Ne olur bu işi yapan şebekeler yakalansın. Hepsi cezasını çeksin.” diye sesleniyor. Eşinin pide ustası olduğunu ve gece gündüz sadece 700 YTL maaş için çalıştığını ve çocuklarla tek başına ilgilenmek zorunda kaldığını dile getiren Zeynep Y., kızının ergenlik çağında olduğunu ve televizyonda gördüğü hayata özendiğini anlatıyor. Uyuşturucu kullanan öğrencilerin temeline inildiğinde ailede ilgi eksikliğinin açıkça görüldüğünü ifade eden psikolog Orhan Keskin, bazı ailelerin ekonomik gücünün olmadığını, bazılarının ise durumu iyi olduğu halde çocuklarıyla yeterince ilgilenmediğini kaydediyor. Bu ilgisizliğin her iki grupta da olumsuz etki yaptığını ifade eden psikolog Keskin şöyle konuşuyor: “Madde bağımlılığı olan öğrencilerin genel durumuna bakıldığında ailevi problemleri fazla olanlar birkaç adım öne çıkıyor. Bu çocuklar aile mensupları ya da maddi yokluktan dolayı içinde bulunduğu durumdan kurtulmak istiyor. Bu durum ise onları yeni arayışlar içine itiyor. Anne ve baba kontrolü dışına çıkan çocuklar, böyle bir durum karşısında yanlarına gelen kötü niyetli kişilerin bir anda tuzaklarına düşebiliyor. Bu tür olayların olmaması için ebeveynlere çok büyük görevler düşüyor. Bunların başında ise çocuklarıyla iletişim kurmaları, onların sıkıntılarını ve fikirlerini dinlemeleri geliyor. Çocuğun isteği sadece para değildir. Para vererek vicdani sorumluluktan kurtulmuş olunmaz. En büyük yatırım, onlara değer vermek ve onlarla ilgilenmektir.”

Uzmanlar aileleri ve okul idarecilerini uyarıyor

Öğrenciler ve veliler bilinçlendirilmeli.

Veli, çocuklarının arkadaşlarını sürekli takip etmeli.

Alkol ve sigara satan mekanlar düzenli kontrol edilmeli.

Rehber öğretmenler, madde bağımlılığı olan öğrencileri tespit ederek ilgilenmeli.

Müfredatta madde bağımlılığına daha çok yer ayrılmalı.

Emniyet birimleri sadece okul etrafında değil, gün boyu takip yapmalı.

Kafeler sıkı takibe alınmalı.

Okul bahçesinin dışarıyla bağlantısı duvarlarla kesilmeli.

Okullarda güvenlik görevlisi çalıştırılmalı.