‘Necip Fazıl Kısakürek’in takdir ve tebrik ettiği genç ‘Başbakan Erdoğan’dı’

"Türkiye'nin 20. asırda yetiştirdiği en önemli fikir ve aksiyon insanlarından biri olan Necip Fazıl Kısakürek, 1970'li yıllarda kendisi için İstanbulda yapılan bir programda 'Sakarya' isimli şiirini okuyan bir genci özellikle tebrik etti.

“Türkiye’nin 20. asırda yetiştirdiği en önemli fikir ve aksiyon insanlarından biri olan Necip Fazıl Kısakürek, 1970’li yıllarda kendisi için İstanbulda yapılan bir programda ‘Sakarya’ isimli şiirini okuyan bir genci özellikle tebrik etti. Üstad’ın şiirlerini okuyanları genelde beğenmediği bilinirken, ilk defa şiirini okuyan bir genci takdir ve tebrik etmesi herkesi şaşırtmıştı. O genç Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dı.” “Vefatınının 30. Yılında Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Programı’nda 40 yıl önce bizzat yaşadığı anekdotu anlatan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyeleri başta olmak üzere devlet yönetimindeki büyük çoğunluğun Üstad Necip Fazıl’ın etkilediği isimlerden oluştuğunu söyledi.

Şairlerin Sultanı (Sultan-ül Şuera) Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 30. yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde Konya’da düzenlenen anma programı, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın katıldığı açılış töreniyle başladı. Konya Valiliği, Büyükşehir, Karatay, Meram ve Selçuklu belediyeleri, Selçuk, Necmettin Erbakan, KTO Karatay ve Mevlana üniversiteleri, Konya Ticaret ve Sanayi odalarıyla Ticaret Borsası Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Anma Programı’nın açılış töreni Dedeman Otel’de yapıldı. 26 Mayıs Pazar gününe kadar sürecek olan Anma Programı’nda yapılacak sempozyum, sergi, konser, toplu okuma, tiyatro-film gösterimleri ve konferanslarla Necip Fazıl Kısakürek anlatılacak. Bir hafta sürecek anma programının açılışı Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başta olmak üzere eski ve yeni Konya milletvekilleri, belediye-oda başkanları, üniversite rektörleri ve Necip Fazıl Kısakürek’in çok sayıda seveninin katıldığı törenle yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay açılışta yaptığı konuşmada, lise ve üniversite yıllarında Necip Fazıl Kısakürek’i yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirtip, “Lise yıllarında Üstad Necip Fazıl’ın çıkardığı Büyük Doğu dergisini tanıdık ve bu derginin çıktığı günleri hasretle bekledik. Üniversite yıllarında her fırsatta yanında olmak ve O’nunla daha fazla vakit geçirmek için çabaladık. Konferanslarına katıldık. Konferanslara gitmek için birlikte yolculuk yaptık.” dedi ve iki hatırasını törene katılanlarla paylaştı. Necip Fazıl Kısakürek’in Türkiye’nin bugününde emeği ve payı olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Atalay, bugün ülkeyi yöneten kadronun; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyeleri başta olmak üzere büyük çoğunluğunun Üstad Necip Fazıl’ın etkilediği isimlerden oluştuğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’nin bugününü inşa eden Necip Fazıl’ın davasının gelecek nesillere anlatılması için böylesi geniş kapsamlı ve geniş katılımlı programların daha çok sayıda yapılması gerektiğini kayetti. Açılış töreni, konuşmaların ardından yapılan plaket ve hediye takdimiyle sona erdi.

ÜSTAD’I EN GENİŞ ANMA PROGRAMI

Necip Fazıl’ı Anma Programı Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi’nin düzenlediği 20-22 Mayıs tarihlerinde yapılacak sempozyumla başlayacak. İki gün sürecek sempozyumda Necip Fazıl’ın şiiri ve şairliği, basın hayatı ve düşünce aksiyon dünyası, din tasavvuf tarih kültür toplum ve medeniyet anlayışı, dil ve üslup anlayışı ile Necip Fazıl ve siyaset başlıkları altında sunumlar yapılacak. Program kapsamında Mevlana Kültür Merkezi’nde (MKM) ‘Necip Fazılla Bir Asır’ başlığı altında hafta boyunca ziyaret edilebilecek 30 eserin yeralacağı hat sergisi açılacak. ‘Necip Fazılla Birarada’başlıklı video projeksiyon gösterimi MKM’de hafta boyunca her gün tekrarlanacak. Necip Fazıl’ın eserlerinden sinemaya uyarlanan filmler 21, 22, 23 ve 24 mayıs günlerinde Konya Kulesite, M1 ve Kılıçarslan Gençlik Merkezi sinemalarında gösterilecek. Üstadın Püf Noktası, Benim Adım Bay Necip ve Bir Adam Yaratmak isimli tiyatro eserleri de 21, 22, 23, 24 mayıs günlerinde Konya Devlet Tiyatrosu, Konevi Kültür Merkezi ve Selçuk Üniversitesi D. Sabancı Konservetuarı’nda sahnelenecek. Anma Programı kapsamında düzenlenen konferanslarda ise 21 Mayıs Salı günü eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 25 Mayıs Cumartesi günü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Üstad Necip Fazılla ilgili konuşmalar yapacak. Anma Programı’nda yeralan etkinlikler konusunda ayrıntılı bilgi www.nfk.org.tr internet adresinden edinilebilir.