Necip Fazıl öğrencileri CERN’de inceleme yaptı

Ankara'nın Akyurt ilçesinde faaliyet gösteren Özel Necip Fazıl Kısakürek Lisesi'nden bir grup öğrenci, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) inceleme yaptı.

Ankara’nın Akyurt ilçesinde faaliyet gösteren Özel Necip Fazıl Kısakürek Lisesi’nden bir grup öğrenci, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) inceleme yaptı.

Necip Fazıl Kısakürek Okulu öğretmenlerinden Tuncay Yurdagül, Musa Kırbaş ve Mehmet Ali Öztürk rehberliğinde İsviçre’de bulunan CERN Laboratuvarları’nda yapılan çalışmaları yerinde gören 21 öğrenci, CERN Kampüsü’nde incelemelerde bulundu. Kampüste deney istasyonlarını gezen ve yetkililerden bilgi alan grup, Fransa’da bulunan CMS İstasyonu’nu da gezdi. Grup, CMS İstasyonu’nda yerin yaklaşık 96 metre altında, 27 km uzunluğundaki hızlandırma tünellerindeki çalışmaları yakından izledi.

Laboratuvar çalışmaları sonrasında ise öğrenciler CERN de çalışmakta olan Türk bilim insanları ile bir araya gelerek söyleşi yaptı. Öğrenciler burada yapılan çalışmalar ve bilim üzerine merak ettikleri sorulara cevap aradı. Öğrenciler, 2013 Nobel Fizik Ödülü’nün, Higgs Bozonu (Tanrı Parçacığı) kaşifleri Peter Higgs ve François Englert’e verildiğinin ilan edildiği günlerde CERN Laboratuvarları’nı ziyaret edip bu çalışmaların yürütüldüğü istasyonu yerinde görme imkanı bulmalarının kendileri için unutulmaz bir deneyim olduğunu belirtti. Öğrenciler daha sonra Avusturya’nın Viyana, Almanya’nın Stuttgart, Freiburg, Offenburg şehirlerini, Mercedes Müzesi ve Euro Parkı, İsviçre’nin Zürih ve Cenevre, Fransa’nın Paris şehrini Notre Dame Kilisesi, Eyfel Kulesi, Şanzelize’yi gezdi.

HEDEFİ CERN’DE ÇALIŞMAK

Necip Fazıl Kısakürek Lisesi Okul Müdürü Ahmet Coşkun, “Bizi CERN ziyaretini yapmaya iten sebep aslında öğrencilerimizin merakı. Son dönemde deneye ilişkin o kadar çok makale okudular ki, bunlar sorularını cevaplamaya yetmedi ve deneyi yerinde görmek istediler. Öğrencilerimizin CERN ziyaretlerinde edinecekleri bilgi birikimiyle, ileriki yıllarda kariyer seçimleriyle Türk bilimine büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Fen bilimlerine yatkın oldukça fazla öğrencilerinin olduğunu belirten Ahmet Coşkun, CERN ziyaret etmelerindeki en büyük sebebin burada bulunan bir Türk bilim adamının lise yıllarında burayı ziyaret ederek kendisine burada çalışmayı hedeflemesi olduğunu söyledi. Coşkun sözlerini, “CERN’i ziyaret eden 21 öğrencimiz Türkiye dönüşünde burada çalışmayı hedeflediklerini belirtti. CERN gezilerine devam edebilirsek Türk bilimi adına farklı çalışmalar yapabilir. Hatta edebiyat adına alınan Nobel ödülü yanına, bilim adına da Nobel ödülü alacak bilim insanları yetiştirebiliriz.” şeklinde tamamladı.

CERN; Fransızca, ‘Nükleer Araştırmalar İçin Avrupa Konseyi’ anlamına gelen ‘Conseil Européen Pour La Recherche Nucléaire’ sözcüklerinin kısaltılmasıdır. İsviçre ile Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’in günümüzde 20 asil üyesine ek olarak Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi var.