Neden hedef Dink?

Dink'i hedef haline getiren TCK'nın 301. maddesidir!

Demirtaş, İHD Diyarbakır Şubesi Hrant Dink’e yapılan saldırıyı kınayan yazılı bir açıklama yaptı. Namlunun sadece Dink’e değil demokrasi, özgürlük, barış ve insan hakları isteyen herkesi vurmaya çalıştığını belirtti.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Demirtaş, “Evet bu saldırının bir provokasyon olduğu aşikardır. Ancak bu provokasyona zemin hazırlayan Hrant Dink’in kendisi değil, Dink’i açık bir hedef haline, bir provokasyon malzemesi haline, ‘vurulacak’ bir adam haline getirenlerdir” dedi.

Hrant Dink’i hedef haline getiren sürecin unutulmaması gerektiğini söyleyen Demirtaş, şunları kaydetti: “Hrant Dink’i hedef haline getiren şey, TCK’nın 301. maddesidir. Linci alkışlayanlar ve çanak tutanlardır. Dink, toplumsal lince tabi tutulurken sessiz kalanlardır. Evet Ermeni bir kardeşimiz, onurlu bir Türkiye aydını, milliyetçi linççilerden daha dürüst bir vatanseveri hep birlikte öldürdük. Onun için bu ülke için üzülenlerin başı sağolsun. Saldırıyı nefretle kınıyor, katil ekibi ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz.”