Neden Trabzon?

Suikastler için neden Trabzonlular seçiliyor?

Seyfi Erbaş: Kurtlar Vadisi’nin platformu gibi. Fuat Saka: Karanlık güçler yetiştiriyor. Eyüp Aşık: Trabzon üs seçilmiş.

Neden Trabzon?

“Rahip cinayeti”nin olumsuz imajı silinmeden Hrant Dink’i öldüren zanlının da illerinden çıkması ünlü Trabzonluları şok etti. Tez canlı, öfkeli insanların coğrafyası Trabzon, provokasyon için üs mü seçildi?.

Trabzon… Dağlık yapısı, dağınık yerleşim birimlerinin de etkisiyle, tez canlı, dik başlı, öfkeli, silah sevdalısı insanların coğrafyası. Alaattin Çakıcı, Oflu İsmail, Kürşat Yılmaz ve Sedat Peker gibi “ünlü” isimleri yetiştiren, nüfusu 1 milyona yakın olan kent, TAYAD’lılara linç girişimi ve rahip Santoro cinayetinin olumsuz etkilerini üzerinden atamadan bu kez Dink cinayetiyle gündemde… Tarihten gelen kozmopolit kültürüne rağmen genellikle din ve milliyetçilik odaklı cinayetlerin zanlılarının, futbolla, Trabzonspor’la özdeşleşen bu kentten çıkması, “Provokasyon için üs mü seçildi?” yoksa “şiddetin başkenti mi” tartışmasını gündeme getirdi. Ünlü isimler, Trabzon için şunları söyledi.

& Abdurrahman Yıldırım: (SABAH yazarı): Rahip cinayeti nedeniyle Trabzon’a gitmiş ve durum tespiti yapmıştım. Trabzon ekonomisi çökmüş, işsizlik dizboyu ve 2001 krizini yeni yaşıyorlar. Çocuklar, gençler çeteleşmiş. Çernobil’den sonra kanser hastaları hızla artıyor. Durum daha da kötüleşebilir.

& Seyfi Erbaş (Trabzon Fikir Kulübü ve Beşiktaş Trabzonlular Derneği Başkanı): Cumhuriyet kurulduğundan beri tek yatırım görmeyen, yaşantının tamamen futbola yani Trabzonspor’a endekslendiği kent, Kurtlar Vadisi’nin doğal platformu haline dönüştü.

& Eyüp Aşık (ANAP’lı eski Devlet Bakanı): Suyundan, toprağından değil, büyük ihtimalle oradaki bir örgütten. Becerikli, çekirdek bir örgüt. Trabzon üs olarak seçilmiş.

& Volkan Canalioğlu (Trabzon Belediye Başkanı): Trabzon’un adının bu olaylarla anılması bizi son derece üzüyor.

5 KEZ UÇAKLA NASIL GİTTİ?

& Cafer Hazaroğlu (Trabzon CHP İl Başkanı): Babası belediyede geçici işçi olan bir gencin İstanbul’a son bir ayda uçakla 5 kez gidip geldiği bilgisini aldık. Emniyet araştırıyor, ancak elinde yüklü para olduğu iddiaları da genci birinin yönlendirdiği hissini veriyor.

& Fuat Saka (Sanatçı): Karanlık güçler katil yetiştiriyor. Yöre halkının silahla içli dışlı olması, çabuk heyecanlanan ve sakinleşen bir ruh yapısı olması bunun nedeni olabilir.