Nefes ‘Altın Bamya’ya anlam veremedi

'Altın Bamya' törenine katılarak 'Nefes' filmi adına ödül alan Barış Kaya konuştu: "Ödülü niye bize verdiler anlamadık ama eleştirilere saygımız var. Bu yüzden o törene katıldık!"

‘Altın Bamya’ törenine katılarak ‘Nefes’ filmi adına ödül alan Barış Kaya konuştu: “Ödülü niye bize verdiler anlamadık ama eleştirilere saygımız var. Bu yüzden o törene katıldık!”

Sadece ‘nefes’ ekibi katıldı

Cinsiyet ayrımcılığı yapan ve kadının toplumdaki rolünü görmezden gelenlere verilen Altın Bamya Ödülleri sahiplerini buldu. Törene ödüle layık görülenlerden sadece ‘Nefes’ filmi adına yapımcılardan Barış Kaya katıldı.

Eleştiriye saygımız var!

Nefes filmi, savaş filmi olmasına rağmen, ‘kadınları sadece anne olarak yücelttiği’ gerekçesiyle ödüle layık görüldü. Kaya “Altın Bamya’yı niye bize verdiler anlamadık, hak ettiğimizi düşünmüyorum ama eleştiriye saygılıyız” dedi.

“Bamyayı neden aldık anlamadık”

Altın Bamya Ödülleri töreninde ‘Nefes’ filmi adına ödül alan Barış Kaya’ya ile konuştum. Ve ona şu soruyu yönelttim: “Bu ödülü size niye verdiler?” Kaya’nın yanıtı aynen şöyle oldu: “Vallahi, ‘Altın Bamya’yı niye verdiler bizde anlamadık. Çok hak ettiğimizi düşünmüyorum. Bize ‘seksist film çektiğimiz ve kadınları sadece anne olarak yücelttiğimiz’ söylendi. Ama biz filmimizi herkesin eleştirme hakkı olduğuna inanıyoruz. Eleştiriyi hoş gördüğümüz için bu ödülü aldık. Eğlenceli bir törendi. Açıkçası, biz çok eğlendik…”

SABAH