Neler oluyor?

Küresel ısınma mevsimleri çıldırttı, neler oluyor?

Kuzey Amerika’da hava sıcaklığı normalin üstünde seyrediyor. Öyle ki New York ve başkent Washington civarında vişne ağaçları çiçek açarken, hava sıcaklığının bugün 20 derecenin üzerine çıkarak rekor kırması bekleniyor.

Hava sıcaklığının 28 günden bu yana mevsim normallerinin üzerinde gittiği New York’ta, kış sporları merkezi Catskills ve çevresindeki kayak merkezleri, yeterli kar ve müşteri olmamasından ötürü kapanmak zorunda kaldı.

1300 kişi işsiz kaldı
Hava tahmincileri, bölgede sıcaklıkların ancak yarın biraz düşmesini beklerken, kış sporları merkezleri ekonomik kayıplarının çok fazla olduğu ve bu kışı kaybettikleri belirtiliyor.
Anormal hava sıcaklıklarından nasibini alan Kanada’nın Ontario bölgesinin en büyük kayak merkezi Blue Mountain de 65 yıllık tarihinde, ilk kez kapılarını müşterilerine kapatmak zorunda kaldı. Dev kış sporları merkezi, 1300 çalışanını da işten çıkarmak zorunda kaldı. Toronto kentinde 11 derece civarında seyreden hava sıcaklığı nedeniyle bölgede, son 167 yılın en ılık ocak ayı yaşanıyor.

Küresel ısınma sıtmayı diriltti!

Küresel ısınma, Avrupa’da, sıtma gibi uzun zaman önce yok edildiği düşünülen tropikal hastalıkların yeniden ortaya çıkmasına neden oldu.
İngiliz Sunday Times gazetesinin haberinde, İtalya’da yaşanan son gelişmelere yer verildi. 1970’ten beri görülmeyen sıtmaya, beyin iltihabına neden olan “Tickborne Encephalitis” ve iç organlarda enfeksiyona yol açan “Leishmaniasis” gibi Afrika’daki diğer öldürücü tropikal hastalıklarla birlikte, ülkenin güneyinde yeniden rastlanmaya başlandığı kaydedildi.

İtalya’daki hava sıcaklığı artışının birçok sivrisinek ve böcek türünün Afrika’dan bölgeye gelmesine neden olduğunu belirten uzmanlar, tropikal hastalıkların bu şekilde “ithal edildiğini” vurguladı. Ilıman iklim kuşağında yer alan ülkelerin en güneyinde bulunan İtalya’nın, bozulan iklim dengelerinden en çok etkilenen ülke olduğu vurgulandı.