Nepal Kral’sız yemin etti

Nepal parlamentosu tarihinde ilk defa Kral'ın katılmadığı ve isminin anılmadığı bir yemin törenine tanıklık etti.

Kral Gyanendra’nın 14 ay süren doğrudan yönetiminden sonra Nisan ayında 19 gün sokaklarda Kraliyet ordusu ile çatışan Nepal halkı sonunda demokrasiye adım attı. Kral’ın hakimiyetinin sona ermesinin ardından eski siyasi partiler ve isyancı Maoist gruplar da Nepal’e geri dönerek aktif siyasete başladı.

Nepal’in 84 yaşındaki Başbakanı Girija Prasad Koirala hastalığından dolayı parlamentodaki yemin törenlerine katılamazken prostrat tedavisi için 9 günlüğüne Bankok’a gittiği bildirildi.

21 Bakanın 19’u ve 200’e yakın milletvekili parlamentoda yemin ederken Nepal Kongre Partisi Genel Sekreteri Ram Chandra Poudel çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Nepal’in demokratik bir sürece girdiğini dile getiren Poudel artık monarşinin gölgesinde olmaktan kurtulduklarını sözlerine ekledi.

Nepal Parlamentosu ayrıca iki buçuk hafta kadar eski milletvekillerinin sürgün gittikleri yerlerden geri gelmeleri için ertelenmişti. İsyancı Maoistlerin de iki ay kadar önce silah bırakmaları ile parlamentoda temsil edilen Maoistler Nepal siyasi arenasında yerlerini aldılar.

Nepal’de Kral’ın 1996 yılından bu yana Maoistler karşısında uyguladığı sert önlemler ve Maoistlerin saldırıları sonucunda 12 bin 5 yüz kişi hayatını kaybetti.