Nepal yıllar sonra gelen barışı kutluyor

Nepal'de binlerce kişi, dün hükümet ve Maocu gerillalar arasında imzalanan ve 10 yıllık çatışmaya nokta koyan barış anlaşmasını kutlamak için sokaklara döküldü.

Nepallilerin çoğu, imzalanan anlaşmayla birlikte ülkede barışın kalıcı olacağı konusunda iyimser. Yakın zamana kadar, ordu ya da gerillaların “yok ettiği” insanların sayılarıyla haber olan Nepal, artık korku ve çatışmadan uzak, özgür bir hayatın hayalini kuruyor.

Katmandu Post gazetesi, ”şimdiye kadar olmasına mümkün gözüyle bakılmayan barışın, artık gerçekleştiğini” yazarken, Katmandu’da sebze satan 54 yaşındaki Punam Şresta, ”Artık hiçbir annenin çocuğunu savaşta kaybetmemesi ve hiçbir çocuğun şiddet nedeniyle yetim kalmamasını umuyorum” diye konuşuyor.

Katmandu Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Bişna Raj Upreti ise anlaşmanın sadece bir başlangıç olduğunu belirterek, gerillaların ve çatışmanın kurbanlarının rehabilite edilmesi ve topluma yeniden kazandırılması gerektiğini kaydediyor.

Hükümet, kutlamalar için halkın evlerini süslemelerini ve aydınlatmalarını isteyerek, kamu binalarının da ışıklandırılması talimatı verdi. Partiler ve Maocular tarafından Katmandu’da düzenlenen yürüyüşlere, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Başbakan Girija Prasad Koirala ve Maocuların lideri Prachanda, dün 1996’dan beri süren çatışmaları sona erdirecek anlaşmayı Katmandu’da imzalamıştı.