Nepal’de monarşi karşıtları sokaklara döküldü

Dün Nepalin başkenti Katmandu'da Kral karşıtı gosteri yapan 700 protestocu göz altına alınmasının ardından Kral Gyanendra'yı protesto eden muhalefet ve halk sokaklara döküldü.

Dün başkent Katmandu’da sokaklara dökülen protestocuların polis ve asker gücüyle durdurulmasının ardından, ülkedeki monarşi karşıtı bütün siyasi partiler, uzun yıllardır kraliyetin ülkeden kaldırılmasını isteyen ve devletin komunist parti tarafından yönetilmesi için devletle savaşan Maoistler’le Kral Gyanendra’ya karşı işbirliği anlaşmasına vardılar.

Himalayalar ülkesi Nepal’de geçen yılın şubat ayında Kral Gyanendra’nın hükümeti yönetimden alarak bütün yetki ve kontrolü kendi eline almasından bu yana, monarşi karşıtı gösteriler bitmek bilmiyor.

Dün monarşi karşıtı gösteri için sokaklara dökülen Kral Gyanendra aleyhtarı protestocularla beraber, Nepal’in bütün siyasi partileri de gösteriye katıldılar. Bazı büyük partilerin liderleri ise, radyoda kral aleyhtarı konuşma yaptılar. Radyoya nerden konuştuğu bilinmeyen, ülkenin en büyük partisi Nepali Kongres Partisi Başkanı Arjun Narsingh K.C, “Bütün enğellere rağmen başarılı olacağız” açıklamasını yaptı, ve haftanın başında Kralın 100 politikacıyı tutklatmasını da şiddetle kınadı.

Bu arada, Kral Gayanendra’nın bütün parti liderlerini ev hapsine almasını başta BM, ve Avrupa Birliği, sonra da ABD, Hindistan ve Japonya kınadı.