Nevruz ateşine 25 ton su sıkıldı

Kars'ta Nevruz Bayramı sebebiyle yakılan ateşleri söndürmeye çalışan itfaiye 25 ton su harcarken, sadece ateşlere giderken 2 bin YTL'ye yakın mazot masrafı çıktı.

Günler öncesinden başlanan kutlamalar çerçevesinde en son dün çeşitli etkinliklerle yurdun her yerinde bayram coşkusu yaşandı. Nevruz denince akla ilk gelen ateş yakma hadisesi ise Kars’a biraz pahalıya mal oldu.

Karanlığın çökmeye başlamasıyla birlikte Kars’ın hemen hemen her yerinden gelen Nevruz ateşi ihbarları hem polisi hem de itfaiyeyi harekete geçirdi. Gece yarılarına kadar devam eden ateş yakma olaylarında özellikle lastik kullanılması söndürülmesi zor olan alevlere neden oldu. Yangın büyük olunca da iş itfaiyeye düştü.

Kars Belediyesi İtfaiye Müdürü Gürsel Manduz, dün akşam Kars’ta yakılan Nevruz ateşlerinin hemen hemen hepsine gittiklerini dile getirdi.

4 araç ve 15 kişilik ekiple her an teyakkuzda olduklarını ifade eden Manduz, müdür ve amirlerin de gece yarılarına kadar çalıştıklarını söyledi. Manduz, Nevruz ateşlerine yaklaşık 25 ton su harcadıklarını ifade ederek, 2 bin YTL’ye yakın da yakıt masrafı olduğunu kaydetti.

Diğer türlü de birçok masrafları olduğunu vurgulayan Manduz, toplam harcamalarının hesaplanamadığını belirtti.

Manduz, Kars’ın Halitpaşa ve Sukapı başta olmak üzere tüm mahallelerinde ateş yakıldığını dile getirerek, buraların uzak olduğunu ve araçların su dolumu sık sık gidip geldiklerini sözlerine ekledi.