‘Nevruz gelince akla ilk olarak bölücü örgüt gelmemelidir’

Nevruz Bayramı, Sakarya Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Nevruz’un tarihinde kardeşlik yatıyor. Bu bayramı Türkler yüzyıllardır barış ve huzur içinde kutluyor. Nevruz gelince, akla ilk olarak bölücü örgüt gelmemelidir. Nevruz, bölücü örgütle özdeşleşmemelidir. Bölücü örgüt beyhude çabalar içindedir. Nevruz bayramı baharın gelişini müjdeleyen barış, kardeşlik bayramıdır” şeklinde konuştu.

Organizasyonunu Türk cumhuriyetlerinden ve Balkanlar’dan Sakarya Üniversitesi’ne eğitim için gelen Türkmenler’in yaptığı etkinlikte Kırgızca, Kazakça, Azerice, Türkçe şiirler okundu, şarkılar söylendi. Etkinlikte söz alan Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Kırgızistanlı Sanat Ablet, Nevruz’un ne Sünnilikle ne Alevilikle ne Bektaşilikle bağlantısının olmadığını, bu bayramın İslamiyet’ten çok öncelere giden bir gelenek olduğunu dile getirdi. Türklerin en eski bayramının Nevruz olduğunun altını çizen Ablet; “Çin kaynaklarında Hunlar’ın Milat’tan yüzlerce yıl önce 21 Mart’ta hazır yemeklerle kırlara çıkıp, şenlikler yaptıkları anlatılmaktadır. Çağdaş Uygur resimlerinde de Nevruz kutlamalarına rastlamak mümkündür. Bu nedenle Nevruz’u İran geleneğine bağlayan Firdevsi’nin Şehnamesi yanıltıcıdır. Çünkü Nevruz hakkındaki bilgiler İran’da XI. Yüzyıl kaynaklarında görülmektedir. Milat’tan önceki İran metinlerinde Nevruz hakkında herhangi bir kayıt yoktur” diye konuştu.

Nevruz programının ardından dışarı çıkan Sakarya Vali Yardımcısı Suphi Olcay, Rektör Mehmet Durman, hocalar ve öğrenciler pilav dağıtımının ardından Nevruz ateşinin üstünden atladılar. Nevruz bayramı okulda davullarla zurnalarla kutlandı.