Nevruz kutlamaları öncesi polis Kürtçe yazılı afişleri topladı

Nevruz kutlamalarına hazırlanan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Çanakkale İl Başkanlığı'na baskın yapan Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücade ekipleri, açılması yasak olan Kürtçe Nevruz afişlerini topladı.

DTP Genel Merkezi tarafından bastırılan ve üzerinde Kürtçe, “Nevruz barış ve kardeşliğin adıdır”, “Nevruz özgürlüğün simgesidir”, “Nevruz kutlu olsun”, “Yaşasın Nevruz” ve “Yaşasın Halkların Kardeşliği” yazılı pankartlar, çıkartılan toplama kararı üzerine, parti binasına ani baskın yapan sivil polis ekipleri tarafından el konuldu.

Afişlerin dostluk ve kardeşlik mesajları içerdiğini söyleyen DTP Çanakkale İl Başkanı Nihat Yalçın, “Afişlerimizde dostluk kardeşlik mesajından başka hiçbir şey yok. Daha iki gün önce, 18 Mart’ta, bizde tüm siyasi partiler gibi Atatürk Anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulunduk, İstiklal Marşı okuduk. 1915’de, bu topraklarda, Türk-Kürt ayrımı olmadan omuz omuza savaş verildi. Ama bugün, Kürtçe yazılan afişler toplandı. AB sürecindeki Türkiye’de alınan bu kararı doğru bulmuyoruz.” diye konuştu.