Nevruz kutlamaları yağmur altında sürüyor

Batman'da Kültür Mahallesi festival alanında nevruz kutlamaları devam ediyor.

İlk önce belediye başkanı Hüseyin Kalkan ve DTP eşbaşkanı Aysel Tuğluk tarafından nevruz ateşi yakıldı.
Yoğun güvenlik önlemleri ve sıkı aramaların yapıldığı alanda geçen yıllara nazaran yasa dışı afiş ve posterlerin az olması dikkat çekti. Nevruz kutlama komitesinin talimatları üzerine sarı kırmızı yeşil flamalarla çoğunluğunun bayanlardan oluşturulduğu gurup müzik eşliğinde yağmur ve çamura aldırış etmeden eğlendi. Havanın yağmurlu olmasını nedeniyle civarlardaki inşaatlara sığınarak kutlamaları izledi.

Nevruz alanında bir konuşma yapan DTP İl Başkanı Ayhan Karabulut, “Mardin Dargeçit ‘te öldürülen 7 gerillanın acısını yüreğinde hissetmeyen öldürülen 4 polisin acısınını yüreğinde hissedemez. Bu ülkede yaşanan acıyı ancak bu ülkede yaşayanlar hisseder. Barış içerisinde yaşamak istiyorsak, devlet içindeki yaşanan çetelerden vazgeçip daha şeffaf daha demokratik bir yaşam biçimi seçmeliyiz .” dedi.

Nevruz alanında bazı katılımcılar Öcalan’a ait poster açtı. Daha sonra Almanya’dan gelen sanatçı Ayhan, çeşitli türküler söyledi. Alana gelen bazı katılımcılar ise davul zurna eşliğinde ferdi eğlenmeyi tercih etti.

Kutlamalara belediye başkanı Hüseyin kalkan,DTP eş başkanı Aysel Tuğluk, sivil toplum kuruluşları yetkilileri katıldı.