Nevruz kutlamalarına PKK gölgesi düştü

Baharın müjdecisi Nevruz kutlamalarına bölücü terör örgütü PKK’nın gölgesi düştü.

İzmir’de ise olaylar çıktı; kutlamalara şiddet damgasını vurdu. Polise taşla saldıran bir grup, işyerlerinin camlarını kırarken, PKK ve Öcalan lehine sloganlar attı. Grubun dağılması için göz yaşartıcı bomba kullanıldı. Ş.Urfa’da da bazı işyerlerinin camları kırıldı, 35 kişi gözaltına alındı. Kutlamalar, Hakkari’de ise ilk kez valiliğin izniyle gerçekleştirildi. Herhangi bir olay yaşanmazken, şehrin çeşitli yerlerinde molotofkokteylleri ele geçirildi.

İstanbul’da yapılan ve yaklaşık 150 bin kişinin katıldığı Nevruz kutlamalarında bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın siyasi inisiyatif olarak kabul edilmesini isteyen referandum çağrısı ön plana çıktı. Kutlamalar için Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’na gelen gruplar, sabahın erken saatlerinde alanı doldurdu. DTP’nin yanı sıra EMEP, ESP, ODAK, Halkevleri ve Devrimci Kurtuluş Partisi gibi örgütlerin rağbet ettiği kutlamalara Abdullah Öcalan’ın kız kardeşi Fatma Öcalan da katıldı. Polis, muhtemel bir çatışmayı göz önünde bulundurarak arama noktalarında yoğun güvenlik önlemleri aldı. Miting alanı helikopterle havadan kontrol edildi. Öcalan’ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu tarafından okunan Nevruz bildirisinde, Öcalan’ın çağrısı yer aldı. Çağrıda, “Kürt sorununun PKK ile birlikte ortaya çıkmadığı, bugüne kadar 28 isyan olduğu, PKK’nın son isyan olarak gerçekleştiği” kaydedildi. Kürt sorununun 80 yıldır Türkiye’yi meşgul eden bir sorun olduğu belirtilirken, “HAMAS için yapılan girişimlerin 10’da 1’i bile yapılsa sorun çözülürdü.” denildi. Çözüm için genel siyasi af ve dar alanda siyaset yapmayı sağlayacak şartlar olması gerektiği ifade edilen çağrıda kültürel hakların da tanınması gerektiği belirtildi. Öcalan’ın “Halkın özgürlüğe kavuşması için üzerime düşeni yaparım. Savaş istemiyorum.” sözlerine yer verildi.

Eylem alanında sık sık “Biji Serok Apo”, “Dişe Diş, Kana Kan Seninleyiz Öcalan”, “Özgürlüğün İçin Ölürüz” sloganları atılması, Eylem Komitesi’nin uyarısına sebep oldu. Eylemciler uyarıya “Biji Serok Apo” sloganıyla karşılık verdi. Sahneden şarkıların söylendiği bir anda yankesicilik yapmak isteyen iki kişi kutlamaya katılanlarca dövüldü. İki PKK sempatizanı, sözde PKK bayraklarını alandaki caminin tepesine astı. Kutlamayı organize edenlerin uyarılarına kulak asmayan ve sahneden defalarca yapılan anonslara uymayan PKK sempatizanları uzun süre caminin tepesinden inmedi. Sözde bayrakları indermeyen sempatizanlar bir süre sonra caminin tepesinden zor kullanılarak indirildi. Nevruz kutlamalarının Ankara’daki merkezi ise Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’ydı. Sabahın erken saatlerinden itibaren parka gelmeye başlayan vatandaşları Çevik Kuvvet öncülüğündeki emniyet güçleri karşıladı. Mitingi ÖDP, DTP ve bazı sivil toplum kuruluşları birlikte düzenledi. Polisin miting alanına girişlerde yaptığı aramalar sırasında bazı göstericilerin taşıdıkları pankartlar ellerinden alınarak alana sokulmak istenmedi. Bunun üzerine toplu halde yere oturarak olayı protesto eden grup, ardından polisle kısa süreli arbede yaşadı.

Hakkari, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Hatay, Elazığ, Mardin, Bursa, Kayseri, Malatya ve Sivas’taki etkinlikler de Nevruz ateşi yakılarak başladı. Kutlamaların yapıldığı alanlarda yoğun güvenlik önlemleri alınırken, etkinliklere katılanlar sıkı aramadan geçirildi. Çoğunluğunu bayanların oluşturduğu gruplar, davul zurnalar eşliğinde yağmur ve kara aldırış etmeden halay çekti. Şanlıurfa’daki etkinliğe, Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, terörist başı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, PKK’nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan’ın kız kardeşi Adile ile Gazel Karayılan ve kalabalık bir grup katıldı. Hakkari’de ilk kez valiliğin izniyle gerçekleştirilen kutlamalara DTP eşbaşkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe ve yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Nevruz ateşini yakan Türk, genel affın çıkarılmasını istedi, ateşkes çağrısında bulundu. Kutlamalar olaysız bir şekilde sona erdi. Mersin’de gündüz yapılan izinli kutlamaların ardından geceki korsan gösterilere polis müdahale etti.

İnternet üzerinden ‘eylem yapın’ çağrısı

Terör örgütü PKK bir yandan Nevruz’da eylem yapmayacağını ileri sürerken, öte yandan internet sitelerinden propaganda yapmaya devam ediyor. PKK’nın sözde Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Nevruz haftası boyunca çok zorunlu olmadıkça silahlı çatışma ve saldırı yapmayacaklarını savunurken, Nevruz için Diyarbakır’ı merkez seçtiğini açıklamaktan geri durmadı. Nevruz’u büyük katılımlarla kutlayarak eylem yapmaya davet eden örgüt, açıklamalarında “Kürt halkının ulusal birlik günü Nevruz’u karşılarken başta önderliğimiz ve halkımız olmak üzere, tüm Ortadoğu halklarının diriliş-direniş ve özgürlük destanı Nevruz’u kutluyoruz.” diyor.