Nevruz kutlamalarında 15 ton odun yakılacak

Diyarbakır'da, 21 Mart Salı günü yapılması planlanan Nevruz kutlamaları hazırlıkları sürüyor.

Yapılan açıklamaya göre, kutlamalarda yaklaşık 15 ton odun yakılacak, bin 500 kişi görev alacak. Her yıl yaşanan ulaşım ve trafik sorunun yaşanmaması için valilik ve emniyet yetkilileriyle görüşen tertip komitesi, kutlamalara sivil toplum örgütleri, dernekler ve bazı kamu kurumlarının destek verdiğini açıkladı.

Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Nejdet Atalay, 6 yıldan bu yana Nevruz’u olaysız kutladıklarını belirterek, Nevruz’un coşkulu ve olaysız sona ermesi için tüm hazırlıkların devam ettiğini dile getirdi. Bazı kesimler tarafından gerginliğin oluşturabileceğine de değinen Atalay, her türlü provokelere karşı vatandaşların duyarlı olmasını istedi. Nevruz kutlamalarında yaklaşık bin 500 kişinin görev aldığını dile getiren Atalay, Türkiye’de yapılan en büyük organizasyon nevruz kutlamaları olduğunu hatırlattı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, 2000 yılından önce bölgede istenmeyen olayların yaşandığını ancak izinli kutlanan Nevruz bayramında bugüne kadar herhangi bir gerginliğin yaşanmadığına dikkat çekti.

Bu yıl coşkulu ve olaysız bir şekilde kutlanacağını belirten Baydemir, “Nevruz’un Ortadoğu halklarının bayramı olduğunu dile getirdi. Nevruz’un festival coşkusuyla gerçekleşeceğine inanıyorum. Bazı kesimler tarafından ‘Nevruz’da gerginlik olacak’ sözlerine kimseye fayda getirmeyecek. Herkesi sağ duyulu olmaya davet ediyorum. Nevruzda insanların rahat bir şekilde gidip gelmesi için ulaşım konusunda sorun yaşanmayacak” ifadelerini kullandı.

‘W’ SORUNU ÇIKMADI

DTP İl Başkanı Ahmet Cengiz de, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu tarafından 81 ilin valisine gönderdiği genelgeye ihtiyaç olmadığını hatırlatarak, Nevruz’un yasal çerçevede geleceğini belirtti. Cengiz, ayrıca her yıl sorun haline gelen ‘w’ kelimesi ile ilgili bir sorun çıkmadığını belirtti.

Nevruz kutlamalarına Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda siyasetçi, büyükelçi, gazeteci davet edildi. DTP’nin Nevruz’un davet listesinde Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak Kürdistan Federal Bölge Başkanı Mesut Barzani, Türkiye’deki bütün büyük elçiler, 100’e yakın gazeteci ile Diyarbakır milletvekilleri yer alıyor. Kutlamalara sanatçı Edip Akbayram, İlkay Akkaya da katılacak.

Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Cengiz, Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Nejdet Atalay’ın yanı sıra alt kademe belediye başkanları da katıldı.