Nevruz kutlamasında Şemdinli olaylarının çözülmesi istendi

DTP tarafından Sakarya Gar Meydanı'nda düzenlenen Nevruz kutlamasında, Şemdinli'de yaşanan olayların çözülmesi istendi.

Kutlama alanına girenler tek tek ve titiz bir şekilde arandı. Muhtemel olaylara karşı panzer ve itfaiye araçları kutlama alanı yakınında hazır tutuldu.

Tertip komitesi adına konuşan DTP İl Başkan Yardımcısı Veysel Saka, Susurluk’ta başlayın Şemdinli’de halk tarafından suçüstü yakalanan gizli örgütler ve çetelerin 15 yıllık çatışma döneminde büyük rant elde ettiklerini belirterek, “Bu çeteler son dönemde tekrar başlayan çatışma ortamını körükleyip yeni rantlar peşinde koşarak Türkiye’yi bir kaos ortamına sürüklemek istemektedirler. Yapılması gereken bu çetelerin açığa çıkarılıp hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdırlar. Çünkü demokratik ve aydınlık bir Türkiye’nin yolu bu yoldan geçmektedir.” dedi.

Kürtlerin Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve devletin üniter yapısını tehdit eden talepleri olmadığını savunan Saka, demokratik ve kültürel hakların kullanılabileceği bir demokrasinin Kürt sorununa çözüm getireceğini vurguladı. “Türkiye demokratikleşme yürüyüşünü sürdürmeye kararlı ise (biz de öyle olmasını diliyoruz) Kürtlerin kimlik ve kültürel hakların güvence altına alınması. Siyasal bir genel afla herkesin demokratik siyasal yaşama katılımının sağlanması ile yaşanan çatışmanın bitmesi, akan kanın hemen durmasını sağlamak mümkündür” diyerek daha çok demomrasi için gerekli açılımları hükümetten beklediklerini sözlerine ekledi.

Konuşmalardan sonra Nevruz ateşi yakıldı. Halay çekilip oynandı. Yaklaşık 150-200 kişilik grup Kürt ve Türtçe şarkılar ve türküler eşliğinde saatlerce halay çekti. Genç, yaşlı, kadın erkek bir çok kişi Nevruz ateşinin üstünden atladı. Kutlamada zaman zaman “Çeteler bulunsun, hesap sorulsun” şeklinde sloganlar atıldı.