Nevruz öncesi PKK’ya büyük operasyon

Terör örgütü PKK’ya yönelik Nevruz öncesi geniş çaplı bir operasyon başlatıldı.

Operasyon kapsamında dün PKK mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında sıcak temas yaşandı. Çıkan çatışmada Tankçı Uzman Çavuş Mahmut Kavak (38) şehit düştü.

Havaların ısınmaya başlamasıyla artan terör eylemleri üzerine Şırnak’ın Gabar Dağı’nda PKK’ya dönük operasyon yapıldı. 9 Mart Perşembe günü başlayan operasyonda, önceki akşam teröristlerle sıcak temas sağlandı. Çıkan çatışmada, Tankçı Uzman Çavuş Mahmut Kavak şehit oldu. Kırklareli 55’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda görev yapan Kavak’ın, 4 Mart’ta geçici görevle operasyona katılmak üzere Şırnak’a gönderildiği öğrenildi. Hülya (10) ve Hilal (5) isminde iki kız çocuğu babası olan Kavak’ın cenazesi dün askerî uçakla Diyarbakır’dan Ankara’ya gönderildi. Karayoluyla memleketi Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine getirilen Mahmut Kavak’ın cenazesi, bugün hükümet konağı önünde düzenlenecek askerî törenin ardından asri mezarlıkta toprağa verilecek. Dinar İstasyon Mahallesi’nde oturan Kavak’ın annesi Nimet ve babası İsmail Kavak, acı haberi öğrenince baygınlık geçirdi. Bu arada PKK’ya yönelik hava destekli operasyon devam ediyor. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için çembere alınan bölgede 10 Mart’ta çıkan çatışmada 1 üsteğmen ve 1 er şehit olmuş, 7 asker de yaralanmıştı. Arazi yapısının engebeli olduğu Gabar Dağı’ndaki operasyona, Şırnak’taki 23’üncü Jandarma Sınır Tümeni, Akçay’daki 6’ncı Piyade Tugayı ve Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugayı’na bağlı askerlerle birlikte korucular da katılıyor. PKK’lı teröristlerin bulunduğu mağara ve vadiler, karadan verilen koordinatlarla helikopterler tarafından bombalanıyor.

PKK canlı bombanın adını açıkladı

Van’da 3 kişinin öldüğü, 19 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin olarak internet sitesinden açıklama yapan PKK terör örgütü, olayın Devrim Solduk (Dengtav) isimli terörist tarafından gerçekleştirildiğini duyurdu. Olayla ilgilerinin olmadığını savunan örgüt, Van’daki patlamanın teröristin kendi inisiyatifi, kararı ve hedefine ulaşmadan bir kaza sonucu gerçekleştiğini bildirdi.