Nevruz’a yabancı gözlemci provokasyonu

Güneydoğu’daki Nevruz kutlamalarında halkın arasına karışan yabancıların kutlamaları provoke etmeye çalıştığı belirtildi

Bu arada polisin Almanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Nevruz kutlamalarına yabancı ülkelerin İHD üyeleri büyük ilgi gösterdi. Yüksekova’da üç ayrı yabancı grubun izlediği Nevruz kutlamalarına dernek üyeleri başlarına bölücü örgütün bayrak ve flamalarını bağlayıp zafer işareti yaparak katıldı. Gruptakiler, slogan atarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Almanya Berlin’den 9 kişi ve Münih’ten biri kadın 3 kişilik iki İHD heyeti ile Fransa’dan 11 kişilik bir grup Yüksekova’da Nevruz kutlamalarına katıldı.

Kutlama komitesinden yabancı misyon sahipleri ile ilgili bir açıklama yapılmazken, İHD temsilcilerinin üç ayrı grup olarak birbirini tanımaması dikkat çekti. Söz konusu gruplar Şemdinli, Hakkari ve Yüksekova’daki kutlamaların üçüne de katıldı. Yüksekova’daki Nevruz kutlamalarına yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Yüksekova Belediye Başkanı M. Salih Yıldız, kutlamalarda yaptığı konuşmada, Nevruz’un barış, kardeşlik ve güzellik bayramı olduğuna dikkat çekti. Yıldız, açıklamaları sebebiyle hakkında soruşturma açılan Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe’nin arkasında olduklarını ifade etti. Barış ve kardeşlikten yana olduklarını belirten Metin Tekçe ise, “Türk ve Kürt kardeşliğinin tesisi için sosyal ve siyasi geniş kapsamlı bir af çıkarılmasını istiyoruz. Kürtlerin kültürel haklarının verilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.