Nevruzda ‘Fırsat bu fırsattır’ deyip Vali’den iş istediler

Uludağ Üniversitesi ve 18 sivil toplum kuruluşunun hazırladığı şölen gibi Nevruz-Ergenekon Bayramı kutlamaları, Orhangazi Parkı'nda yapıldı.

Nevruz ateşinden atlamaya hazırlanan Vali Canpolat, ateşin yakılamaması nedeniyle kurulan kıl çadırda gözleme yiyip, halkın Nevruz Bayramı’nı kutladı. Bazı vatandaşlar da ‘fırsat bu fırsattır’ diyerek Vali Canpolat’tan yakınları için iş istedi. Gösterileri sakız satan çocuklar da ilgiyle takip etti.
Katılımcı dernek ve kuruluşların hazırladıkları Orhangazi Parkı’ndaki folklor gösterileri büyük beğeni topladı. Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistanlı öğrencilerin de bulunduğu gösterileri Bursa Valisi Nihat Canpolat da izledi. Vatandaşlarla sohbet eden Vali Canpolat’ı gören bazı kişiler de ‘fırsat bu fırsattır’ diyerek Canpolat’tan yakınlarına iş istediler. Bazı vatandaşlar ise, vali ile sohbet etmenin tadını çıkarttılar. Davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekilirken vali ve beraberindeki protokol Nevruz ateşinden atlamak için kıl çadır önüne geldi. Bir süre bekleyen Vali Canpolat, Nevruz ateşinin yakılamaması nedeniyle kıl çadıra girip gözleme yedi.

Nevruz-Ergenekon Bayramı kutlamalarına destek veren kurum ve sivil toplum kuruluşları şunlar: Uludağ Üniversitesi, Müdafaa-i Hukuk Derneği, Türk Ocakları Bursa Şubesi, Dağ-Der, Ahıska Türkleri Kütür ve Dayanışma Derneği, Kamu-Sen, Azerbaycan Kültür Derneği, BAL-GÖÇ, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu, Batı Trakya Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, BESOB, Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Orta Asya ve Kafkasya Kültür ve Dayanışma Derneği, Rodop Tuna Türkleri Dayanışma Derneği, RUDEF, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ve Türk-İş 8. Bölge Temsilciliği.