Nevruz’u gölgelemek isteyenlere Çanakkale şehitlerini hatırlattı

Başbakan, Nevruz’u fırsat bilerek ülkede karışıklık çıkarmak isteyenlere seslendi: “Hiç kimse mukaddes değerleri, kadim gelenekleri istismar ederek bir yere varamaz. Aksini düşünenler Çanakkale’ye baksın.”

Nevruz’u bahane ederek kargaşa çıkarmak isteyen çevrelere Çanakkale’yi örnek gösteren Başbakan, “Hiç kimse mukaddes değerleri, kadim gelenekleri istismar ederek bir yere varamaz. Aksini düşünenler dönüp Çanakkale’ye baksın. Şehitlerimizin mezar taşları onlara en iyi cevaptır.” dedi. Erdoğan, Çanakkale’de ülkenin her bölgesinden gençlerin düşmana karşı hep birlikte savaştıklarını hatırlattı.

AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Nevruz sevincini gölgelemek isteyenlere karşı uyarılarda bulundu. Türkiye’de defalarca sahnelenmiş demode oyunların yeniden sahneye konmak istendiğini kaydeden Erdoğan şöyle devam etti: “Bunların hesapları, milletin sevincini kursağında bırakmak üzerinedir. Milletin sevincini dikkatle izliyor, onu gölgelemek için hesaplar yapıyorlar. Bazen inançlar bazen de örf ve gelenekler üzerinde ihtilaf çıkarmaya çalışıyorlar. 81 ilde kutlanan Nevruz Bayramı’nı gölgelemek isteyenler var. Bir zamanlar bu milleti sağ sol diye bölüp insanları karşı karşıya getirdiler. Türkiye o günleri geride bıraktı, provokatörler deşifre oldu.”

Bu oyunların defalarca sahnelendiğini söyleyen Erdoğan, “Halkımıza sesleniyorum; kalplerinize nifak tohumları atmak isteyenlerle aranıza açık mesafe koyun.” dedi. Provokatörlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını belirten Erdoğan, “Tek millet, tek vatan, tek bayrak olarak sonsuza kadar birlikte olacağız. Nevruz ateşinde önce kalplerimizi ısıtacağız, ‘bahara merhaba’ derken, birbirimize daha sıkı kenetleneceğiz. Tek millet, tek vatan, tek bayrak olarak sonsuza kadar birlikte olacağız.” ifadelerini kullandı. Vatandaşları provokasyonlara karşı uyaran Erdoğan, “Kimse sosyal hayatın getirdiği bazı meseleleri nifak alameti saymasın. Biz sevinçte de kederde de beraberiz.” dedi. Hükümet olarak dünyaya; ‘bir sınıfın, zümrenin, ırkın penceresinden bakmadıklarını’ anlatan Erdoğan, özellikle ırkçılık konusuna değindi: “Türk milleti ne tarihteki varlığını ne de bugünün, hiçbir zaman kavmiyet esasından tanımlattıramadı, tanımlattıramayacak. Kavmiyet fikri bizim medeniyetimize daima dar gelmiştir.”