Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde ana giriş kapısı tabelası asıldı

Nevşehir Üniversitesinin (NEÜ) adının, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştiren kanunun Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ana giriş kapısı üzerinde yeni ismin yazılı olduğu tabela yerleştirildi.

Nevşehir Üniversitesinin (NEÜ) adının, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştiren kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından ana giriş kapısı üzerinde yeni ismin yazılı olduğu tabela yerleştirildi.

Üniversitede dün ana giriş kapısı ve rektörlük binasında bulunan tabelaların sökülme işlemi yapılmıştı. Bugün ise ana giriş kapısına Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi yazılı tabela vinç yardımıyla iki usta tarafından monte edildi.

Tabela montajı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, 30 Ekim 2013 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararıyla netleşen ismin, 7 Kasım 2013 tarihinde de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.
Üniversite olarak Resmi Gazetede yayım tarihinden itibaren hızlı bir şekilde değişiklik sürecini başlattıklarını belirten Kılıç, “Yapılan çalışmalar kapsamında şu anda ana giriş kapımızın üzerindeki yazı Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi olarak değiştirildi. Değişikliklerle ilgili süreç kısa zamanda tamamlanacaktır. İsim değişikliği ve bundan sonra yapılacak çalışmaların şehrimize, üniversitemize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni ismimizle yeni projeler üretmeye, eğitim ve öğretim faaliyetlerimizi en başarılı şekilde yerine getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Karayolları’nın tabelaları ‘Hacı Bektaş-i Veli Üniversitesi’ olarak değiştirdiğini sorulması üzerine ise Rektör Kılıç, bir yanlışlık veya iletişim kopukluğu olmuş olabileceğini, yetkili arkadaşlarının görüşerek bugün veya yarın düzeltileceğine inandığını kaydetti. Yeni ismiyle üniversiteden beklentilerin neler olduğu şeklindeki sorusunu Kılıç, “Bütün birimlerimizle beklentilerimiz aynı. Çok çalışarak bölgemize ve ülkemize başarılı öğrenciler ve bilim adamları yetiştirmek, sorunlarımıza çözüm üretecek projeler üretmek, bütün dünyada aranılan bir üniversite haline gelebilmek, bütün arzumuz ve beklentimiz bunlardır. Yeni ismimizin bu anlamda bize daha bir şevk ve çalışma azmi kazandırmasını da temenni ediyorum” şeklinde yanıtladı.

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA ENSTİTÜSÜ KURULACAK

İsim değişikliği sonrasında bölgenin önemli bir değeri olan Hacı Bektaş Veli hakkında araştırma yapan bir enstitünün gerekliliğini tekrar gündeme getirdiklerini anlatan Rektör Kılıç, “İsim değişikliği sonrasında bunu hızlandırdık. Geçen haftaki Senato toplantımızda kararı aldık. YÖK’e yolladık. YÖK’ten geçerse Bakanlar Kurulu’na gidecek. Burada da uygun görülürse Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Enstitüsü en kısa sürede üniversitemizde kurulacaktır. Bu sayede Hacı Bektaş Veli’nin Türk kültürüne, inanç sistemine kattığı değerler çok daha net bir biçimde ortaya konacaktır. Dünyaca tanınan bir değer olan Hacı Bektaş Veli’nin düşünceleri ve hayatına dair objektif ve doğru çalışmalar yapılıp bölgemiz için artı bir değer olarak lanse edilecektir. Enstitünün çok faydalı olacağı kanaatindeyim” dedi.