New York Times borsa bilgilerini internete taşıdı

New York Times gazetesi, yarından itibaren borsadaki hisse senetlerinin fiaytlarını basılı gazetede yayınlamayı bırakıyor.

Gazete, internet sayfasını da yenileyerek, yatırımcıların istedikleri hisse senedini rahatlıkla takip edeceği bir sistem geliştirdi. Daha önce birçok gazete, kağıt ve baskı maliyetlerini azaltmak amacı ile hisse senetlerini yayınlamayı terketmişti.
New York Times, he rgün 6-8 sayfa arasında tutan listelerin yerine 2 sayfalık bir özet yayınlayacak. Bu sayfalarda borsaki gelişmeler sunulacak, Standard and Poor’s endeksinde en yüksek performnas sergileyen 100 hisse senedi sıralanacak. Yabancı para birimlerinin dolar karşısındaki değeri ve bazı dikkat çeken firmaların performansı da gazetede yer almaya devam edecek. Gazete, yenilediği internet sayfalarında yatırım araçları, son dakika gelişmeleri ve her şirket için detaylı bilgi verilen bölümleri okuyucuların hizmetine sunuyor. Her gün sınırlı sayıda şirketi listelerine alacak Times, her pazar tüm listeyi yayınlayacak.

Daha önce aralarında Los Angeles Times, Chicago Tribune, Newsday, Orlando Sentinel, Atlanta Journal Constitution gibi gazetelerin de bulunduğu bir çok yayın organı, New York Times’ın yaptığına benzer değişiklikleri uygulamaya koymuştu. Yaklaşık bin 300 şirketin işlem gördüğü tim borsa listesi yerine, günün dikkat çeken şirketlerinin değerlendirildiği bir veya iki sayfa hazırlamaya başlamışlardı.