New York’ta Euro kullanımı yaygınlaşıyor

Amerikan dolarının azalan değerinin en ilginç göstergelerinden biri de, son zamanlarda New York'ta artan sayıda işyerinin, Euro veya diğer ülke paralarını da kabul etmeye başlaması oldu.

Amerikan dolarının azalan değerinin en ilginç göstergelerinden biri de, son zamanlarda New York’ta artan sayıda işyerinin, Euro veya diğer ülke paralarını da kabul etmeye başlaması oldu. “Euro ile ödeme kabul edilir” levhasına her geçen gün daha fazla sayıda işyerinde rastlanıyor. Doların değerindeki düşüş, Avrupa’dan New York’a turist akınına sebep oluyor.

Çok sayıda turist, kendi paralarının dolar karşısındaki avantajından yararlanarak daha ucuza New York seyahati yapmanın keyfini yaşıyor. Bu akım, her geçen gün birçok işyerinin de bu müşterileri çekebilmek için, bugüne kadar rastlanmayan şekilde dolar dışında da para kabul etmeye başlamalarına sebep oluyor.

Bazı işyerleri sadece dolar kabul ederken, bazı işyerleri İngiliz parası pound ya da Kanada doları da kabul ediyor. Bugüne kadar Kanada sınırındaki yerleşim birimlerinde görülen Kanada dolarının artık Manhattan’da da görülmesi yaşanan ekonomik değişimin göstergesi kabul ediliyor.