New York’ta ‘evsiz’ alarmı verildi

New York'ta kış sezonun en soğuk gecelerinin yaşanması şehir sağlık koruma bölümünün acil durum ilan etmesine neden oldu.

Bu ilan, polislere, evsizlere karşı zor kullanma izni veriyor. Şehirde – 12 dereceye kadar düşen hava sıcaklıklarının rüzgarla beraber zaman zaman – 17 derece olarak hissedilmesi, sağlık otoritelerini de hareket geçirdi.

Şehirdeki resmi ve özel yardım kuruluşlarına ait tüm evsiz barınaklarının dolduğunu belirten Sağlık Departmanı Komiseri Robert Hess, bu konuda oluşturulan timlerin ve NYPD görevlilerinin gerekirse zor kullanarak evsizleri sokaklardan topladıklarını söyledi.

Bowery Sakinleri Derneğine bağlı gönüllü timler de Manhattan’ın aşağı kesimlerinde sokak sokak dolaşarak buldukları evsizleri, sığınma yurtlarına götürüyorlar. Bazı evsizlerin yurtlara gitmeyi reddetmesi ise polislere ve gönüllü timlere zor anlar yaşatıyor. Saatteki hızı zaman zaman 50 kilometreye kadar çıkan rüzgar, şehirde 25 Ocak 2005 tarihinden beri en düşük hava sıcaklığının yaşanmasına neden oldu.