New York’ta Müslüman film festivali

New York'ta Arap ve Müslüman dünyasından 30'un üstünde film bir hafta boyunca izleyenlerle buluşacak.

ABD kuvvetlerinin Irak ve Afganistan’a girmesi ve Batı’nın Müslüman dünyayla süren mücadelesini gözönüne alan yapımcı ve yönetmenler festival sayesinde Amerikalıların Müslüman dünyayı tam manasıyla öğrenmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.

Açılış filminin yönetmeni Yemen kökenli İngiliz Bader Ben Hirsi “Ne kökenden olurlarsa olsunlar bütün Amerikalı’ların filmleri seyretmesi, özellikle 11 eylül saldırılarının 5. yılı dolayısıyla son derece önemli” dedi. Hirsi “Ortadoğu gerçekte nedirin cevabını Amerikalı’lar bu filmlerde görecek. Benim burada televizyonlardan izlediğim filmlerdeki Ortadoğu’yla bildiğim Ortadoğu tamamen farklı” diye konuştu.

Ancak filmlerin Manhattan’da üç küçük sinemada oynaması, festivalin dar kapsamlı olması ve medyada kendini fazla duyuramaması, çok sayıda izleyici kitlesine ulaşmasını engelleyecek gibi gözüküyor.

Hirsi festivale birçok kesimden izleyicinin gelmesini istemesine karşı “Katılımın farklı kesimlerden olması çok hoş olur ama sanırım bu olmayacak. Katılımcılar sanırım Arap kökenli Amerikalılar ya da Araplar olacak” dedi.