Niğde’de ki çığ faciasında son gelişmeler…

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçalp Özgen; tırmanış yapmak için Niğde’ye giden Dağcılık ve Doğa Sporları topluluğundan 14 kişilik grubun kendi organizasyonları ile bölgeye gittiklerini açıkladı. Rektör

Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları topluluğundan 14 kişilik grubun; 7’şer kişilik iki ekip halinde Aladağlar’daki Büyük Demirkazık ve Küçük Demirkazık dağları arasındaki Karayalak Vadisi Çelikuyduran bölgesinde tırmanışa geçtikleri sırada çığ felaketi ile karşılaştıkları bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçalp Özgen, tırmanışın topluluğun kendi organizasyonu olduğunu belirtti. Tırmanışa giden öğrencilerin kimlikleri ile ilgili henüz kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını aktaran Özgen, bölgede Jandarma Komutanlığı ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü ve İç İşleri Bakanlığı ile sürekli irtibat kurarak gelişmeler hakkında bilgi aldıklarını aktardı.

Öte yandan topluluğun üniversitedeki danışmanı Gıyasettin Demirhan, olayın öğrenilmesinden sonra topluluktaki pek çok öğrencinin daha bölgeye hareket ettiğini aktardı.

AKUT Ankara Temsilcisi Hakan Korkut da kurtarma çalışmalarına devam etmek için bölgeye hareket ettiklerini açıkladı. Korkut, 14 kişilik ekipten 10 kişinin çığ felaketinden kurtulurken, 2 kişinin cesedinin bulunduğunu, diğer 2 kişiyi arama çalışmalarının ise devam edildiğini bildirdi.