Niksar’da profesörler halkı depreme karşı bilinçlendiriyor

Güneş tutulmasını depreme bağlayarak Niksar'da deprem olacağı yolundaki söylentilerini bitirmek amacıyla 7 profesör halkı aydınlatmak için Tokat'ın Niksar İlçesi'ne geldi.

Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’ın 29 Mart’taki güneş tutulmasının yer çekimini etkileyeceği ve 3-10 Nisan 2006 tarihleri arasında Tokat’ın Niksar ilçesinde 6,8 ile 7 büyüklüğünde deprem olacağını iddia etmesi sonucu yaşanan panik ve deprem korkuları artarak devam ederken, Niksarlıların deprem korkusunu yenmeleri amacıyla Niksar Belediye Başkanı İdris Şahin’in davetlisi olarak 7 Profesör Niksar’a geldi. Niksar’a ayak basar basmaz il olarak Niksar’ı gezen bilim adamları, Niksar’ın zemin yapısını inceleyerek notlar aldı.

Niksar Kapalı Spor Salonu’nda yapılan seminere Niksar halkının büyük bir ilgisi vardı. Profesörler vatandaşı bilinçlendirmeye çalıştı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi eski Başkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, güneş ve ayın dünya üzerinde etkileri olduğunu, fakat bu etkilerin hepsinin küçük etkiler olduğunu söyledi.

Görür, Niksar’da 1970’li yıllarda uzun dönemler kalarak çalışmalar yaptığını ifade ederek, “Bütün bu bölgelerin haritalarını yaptık. Dolayısıyla Niksar’ı bir kez daha görmekten memnunum. Güneş tutulmasıyla ilgili deprem söylentileri bizi üzmüştür. Elbetteki güneş ve ayın dünya üzerinde etkileri vardır. Niksar’da insanlar gerçeğe yakın. Güneş tutulması olayı bahanesi olarak biz buradayız fakat çok açık söylüyorum Niksar gerçekten büyük bir risk altında. Niksar, yapı stoku, görünüşü ile depreme güvenli bir kent görünümü vermiyor. Bugünkü sonuç gerçekten bu olmamalıdır. Niksar bu yapısını muhafaza edecek olursa büyük yaralar alır. Onun için ne zaman olur, nasıl olur gibi ayrıntıları bir tarafa bırakıp bu günden itibaren Niksar’ı depreme güvenli hale getirecek yatırımları yapıp uygulanmalıdır” diye konuştu.

Niksar Belediye Başkanı İdris Şahin’in davetlisi olarak ilçeye gelen Deprem Konseyi’nde Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, emekli Jeolog Prof. Dr. Baki Canik, Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Okan Tüysüz, İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Gazi Osmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feryal Çeliker, YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy bulunuyor.