Nilüfer Hatun Kadın Derneği Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıttı

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Nilüfer Hatun Kadın Derneği, Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıttı.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Nilüfer Hatun Kadın Derneği, Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıttı. Dernek hizmet binasında yapılan törene Bandırma Müftüsü Cahit Çetin ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

    Törende konuşan Bandırma İlçe Müftüsü Cahit Çetin, “Muharrem ayı ve aşure günü tüm insanlığı ve Müslümanları etkileyen önemli olaylar içerir. Bu sebeple Muharremin bereketinden istifade edilmeli, önemsenmelidir” dedi.

    Çetin, “Aşure günün güzelliği ve tatlılığı adından da anlaşıldığı gibi aşure tatlısından kaynaklanır. Bu hürmetli ay vesilesiyle, ikramda bulunmak ve hayır amacıyla aşure yapmak yıllardır halkımızın severek devam ettirdiği bir gelenektir. Dikkat edilmesi gereken bir husus var ki; Aşure bir zorunluluk ve ibadet değildir. Maksat bir şekilde ikramda bulunulup, insanları sevindirmek, dualarını almak ve Müslümanların kaynaşmasını sağlamaktır. Nilüfer Hatun Kadın Derneği’de aşure günü düzenleyerek ilçemizde kadınlar arasında kardeşliğin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu davranışlarından dolayı dernek yönetici ve üyelerini gönülden kutluyorum.” şeklinde konuştu.