Nilüfer’in bütçesi 60 milyon YTL

BURSA - Nilüfer Belediyesi'nin 2006 mali yili bütçesi 60 milyon YTL olarak belirlendi.

Buna göre bütçede yapilan degisiklikle; Baskanlik Makami tarafindan yaklasik 4.5 milyon YTL olarak talep edilen Kültür ve Sosyal Isler Müdürlügü bütçesinden 1.1 milyon YTL ile 980 bin YTL olarak talep edilen Basin ve Halkla Iliskiler Müdürlügü’nün bütçesinden 800 bin YTL kisilarak, bu rakamlar asfalt yatirim ödenegi olarak Fen Isler Müdürlügü’ne aktarildi.

Baskan Bozbey, basin ve kültürün ödeneklerinin büyük oranda kisilarak baska bir kaleme aktarilmasini AK Parti’lilerin kültüre bakis açilarini açikça ortaya koydugunu belirterek, komisyonun bu tavrini kamuoyunun takdirine biraktigini söyledi. Basin ve Halkla Iliskiler Müdürlügü’nün belediyenin yaptigi faaliyetleri halka tanittigini ifade eden Bozbey, “Bu karari belediyenin kendini tanittirmamak için almissiniz. Bu kentin egitim ve bilim kenti olma gibi bir vizyonu var. Bizim istegimiz örnek olmakti. Sizden bütçeyi onaylayip daha sonra hasap sormanizi beklerdim. Ama siz ‘bazi seyleri istemiyoruz’ dediniz ve ona göre bütçe teklifi sundunuz. Bizi niye zora sokuyorsunuz? Yokusa tirmandirmaya çalisiyorsunuz? Niye yedek ödenegi kullanmak zorunda birakiyorsunuz? Bunlar yanlis isler. Kent halki bunlari anlayacaktir. Nilüferliler bunu çok iyi irdeleyecektir” diye konustu.

Bütçenin onaylanmasindan önce söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Ali Hasdemir, konusmasina Bozbey’i elestirerek basladi. Hiçbir hizmetin önünü kapatma taraftari olmadiklarini kaydeden Hasdemir, belediye gelirlerini kimsenin har vurup harman savurma lüksü bulunmadigini söyledi. Huzurlu bir meclis dönemi geçiremediklerinin altini çizen Hasdemir, Baskan’in huzuru saglamasi gereken kisi olmasi gerekirken, Bozbey’in bunun tam aksine huzursuzlugun kaynagi oldugunu ve bir çok toplantiyi provoke ettigini iddia etti.

Hasdemir’in elestirilerine yanit veren Baskan Bozbey de, “Kimlerin huzursuzluk çikardigini görüsülen maddelere ve zabitlara bakarak görebilirsiniz. Hiç bir zaman yapmak istedigim projeler için diretmedim. Nilüfer’i ileriki yillara tasimak için düsüncelerim var. Baskanin önünü açacaksiniz ki hizmet yapsin. Yanlis varsa elestirirsiniz. Ayrica diktatörlüge soyundugum falan da yok. Soyunursam baska seyler olur. Son derece yakisiksiz bir ifade. Mecliste huzursuzluk varsa herkesin payi vardir. En az benim payim vardir” diyerek kendini savundu.