Ninemin çorbası annemin aşuresi

Annemin yemeklerinden bazıları sadece belli bir olay gerçekleştiğinde yapılır.

Örneğin tüm ailenin çok sevdiği patatesli böreği sadece bayram sabahları pişirir, biraz da bu böreğe kavuşmanın mutluluğuyla bayram günleri, evde daha büyük bir heyecanla beklenir.

Başka zamanlarda istediğimizde hem bayram sabahlarının o büyüsü kaybolmasın hem de biz ailece kilo krizine girmeyelim diye bu isteğimizi üzerinde fazla durmadan erteler. Çocukken bayram günlerini bu böreği bekleyerek geçirdikten sonra benim için artık muharrem ayının 10. gününü bekleme dönemi başlardı. Ayın ilk günlerinden itibaren annemi her mutfakta gördüğümde peşinden dolaşır “Aşure pişireceksin değil mi?” diye sorardım. Son yıllarda artık bu sorularım yerini “Buğdayı ıslatayım mı, nohudumuz var mı?” türünden sorulara bırakmıştı.

Birkaç hafta önce muharrem ayının onuncu gününün bu sene 29 Ocak’a denk geldiğini öğrenince hep annemin elinden yediğim aşureyi kendi kendime deneyip deneyemeyeceğimi düşünmüştüm. Bu düşünceler günlük hayat içindeki pek çok konunun arasında kaybolmuşken birkaç gün önce anneme giderken yolda rastladığım bir afiş, deneme sürecimi hızlandırdı. Hazır, annemi bulmuşken gerekli birkaç malzemeyi toplayıp eve geldim. Hem onun tarifiyle ilk aşuremi hem de anneanneciğim gibi malzemenin bir kısmını ayırıp aşure çorbasını pişirdim.

Anneannemin aşure çorbası

Aşure yaparken kuruyemişleri eklemeden (6. adım) önce pişmiş baklagillerden çorba tenceresine 6-7 kepçe ayırın.

Tencereye 1,5 lt. soğuk süt ekleyin. 1-2 defa karıştırıp kaynamasını bekleyin. Kaynayınca tuz ilave edin.

Bu arada 2 yemek kaşığı tereyağı, ince ince doğranmış 1 küçük soğan ve pul biberi tavada kızdırıp sos hazırlayın.

Çorba pişince kâselere alıp nane ve sos ile servis yapın.

Aşure

Malzemeler: Yarım kg buğday, 1 su bardağı nohut, 1 su bardağı kuru fasulye, 1 çay bardağı pirinç, 100 gr kuru kayısı, yıkanmış ve ufak ufak doğranmış, 50 gr kuş üzümü, 100 gr çekirdeksiz kuru üzüm, Dilerseniz ufak ufak doğranmış kuru incir, 1 kg toz şeker

Yapılışı:

Aşureyi pişirmeye başlamadan 8-9 saat önce, buğdayı büyükçe bir tencereye alıp üzerini 4-5 parmak geçecek kadar kireçsiz su ile doldurun ve bir taşım kaynatın.

Nohut ve kuru fasulyeyi birlikte yıkayıp bir tencereye alın ve buğdaydaki işlemi tekrarlayın.

Her iki tencere de kaynadıktan sonra altını kapatın ve 8-9 saat dinlendirin.

8 saat sonra tencerelerin altını tekrar açın, kısık ateşte (buğdayları ara sıra karıştırarak) buğdaylar iyice ezilinceye, nohut ve kuru fasulyeler de yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 2,5-3 saat) pişirin. Eğer tencerelerdeki su azalırsa kaynamış su ekleyin. Buğday tenceresinin kapağını taşma tehlikesi nedeniyle açık bırakın.

Buğdayın pişmesine yakın tencereye iyice yıkanmış pirinci ekleyin. Bir sürede pirinçlerle beraber pişirin.

Hepsi pişince nohut ve kuru fasulyeleri buğday tenceresine ekleyin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Çekirdeksiz üzümü, kuş üzümünü ve kayısıları tencereye ekleyin. 15 dakika daha pişirdikten sonra toz şekeri ekleyin, bir taşım kaynatıp altını kapatın.

Aşurenin kıvamını kaynar su ekleyerek dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Aşure, soğuduktan sonra diplerine birkaç parça incir konulmuş kâselere paylaştırıp tarçın/ceviz/fındık/nar ile süsleyin.

Not: Piştikten sonra aşurenin bir kısmına veya tamamına bir portakal kabuğu rendesi eklerseniz çok güzel bir tat yakalamış olursunuz.