Nobel Barış Ödülü için 191 aday

2006 Nobel Barış Ödülü için, aralarında Finlandiya Devlet Başkanı, Endonezya Devlet Başkanı ve ABD eski Dışişleri Bakanı ve rock yıldızlarının bulunduğu 191 kişi ve kuruluşun aday gösterildi.

Çoğu zaman adayların kimlikleri gizli tutulurken bazen kimlerin aday gösterildiği kamuoyuna açıklayabiliyor. Komite üyesi Geir Lundestad, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, her yıl bu kadar aday olmadığını hatırlatırken bu yılki sayının konuya ilginin büyüklüğünü gösterdiğine dikkat çekti.

Bu yılın adayları arasında ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Colin Powell, Sudan’daki iç savaşın sona erdirilmesinde gösterdiği çabalardan dolayı bulunuyor. Açe sorununda barış anlaşmasına varılmasına yardımcı oldukları için eski Finlandiya Devlet Başkanı Martti Ahtisaari ve Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono da adaylar arasında yer alıyor. bulunuyor. Erken tahminlere göre, iki aday ödül listesinin başında bulunuyor.

İrlandalı rock yıldızı Bob Geldof, geçen yılki ”Live 8” yardım konserini düzenlediği için; İrlandalı diğer rock yıldızı U2’nun solisti Bono da fakirler yönelik çabalarından ötürü ödüle aday gösterildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve kurumun Başkanı Muhamed El Baradei, geçen yıl nükleer silahlardan insanlığın kurtarılması için gösterdikleri çabalardan ötürü rekor sayıdaki 199 aday arasından ödülü almıştı.