Nobel ödüllerinde CIA parmağı

Sunday Times, Nobel Ödüllerini şaibeye soktu ve ünlü bir yazara Nobel Edebiyat Ödülü'nün verilmesinde istihbarat servislerinin parmağı olduğunu yazdı..

Gazete, Doktor Jivago adlı romanıyla dünya çapında tanınan Pasternak’ın yaklaşık 50 yıl önce Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasına yönelik operasyonun, söz konusu kitabı yasaklamış olan, zamanın Sovyetler Birliği yönetimini küçük düşürmek için başlatıldığını belirtiyor.

Gazete “CIA Jivago’ya Nobel’i nasıl kazandırdı?” başlıklı haberini, Moskovalı saygın bir araştırmacı olarak tanımladığı, İvan Tolstoy tarafından hazırlanan yeni bir kitaba dayandırıyor.

Araştırmacı Tolstoy, “Pasternak’ın Nobel Edebiyatı kazanmasında CIA’nın kilit rol oynadığına en ufak bir kuşkum bile yok.” diyor.

Habere göre, Pasternak Doktor Jivago adlı romanının Rusça orijinalinden bir çok kopyayı Batı’daki arkadaşlarına yolluyor.

Bu kopyalardan birini taşıyan uçak Malta’da inişe zorlanıyor ve yolcular beklerken CIA ajanları kitabın sayfalarını fotoğraflıyor.

Sunday Times, CIA’nın daha sonra kitabın Rusça baskısını Amerika ve Avrupa’da eşzamanlı olarak bastırdığını ve hatta 1958 yılının ödülünü belirleme sürecinde ellerinde Doktor Jivago’yu buluveren Nobel Edebiyat jürisinin şaşırıp kaldığını yazıyor.

Gazete, CIA’nın kitabın baskılarının Rusya’da yapıldığı ve olayın kendileriyle hiç bir ilgisi olmadığı izlenimini vermek için büyük çaba harcadığını yazıyor.

Habere göre, CIA kitabı Batı’da kullanılmayan bir kağıda, o zamanlar Rusya’da sıkça kullanılan karakterlerle bastırmış.

‘Yanlış kişilerin’ eline düşmemesi için de kitabın farklı bölümleri farklı yerlerde bastırılmış.

Gazetenin haberinde, önce ödüle çok sevinen Pasternak’ın daha sonra Sovyet yönetimin baskılarıyla ödülü reddettiği ve bu nedenle hem kendisinin hem de yakınlarının başına bir çok tatsız olay geldiği de kaydediliyor.