Nöbetçi berber uygulaması başladı

Eczanelerden sonra berberler de nöbetçi uygulaması başlattı. Vatandaş artık Pazar günleri nöbetçi berberlerden saç, sakal traşı gibi hizmetleri alabilecek.

963 üyesi olan Bursa Berberler Odası üyelerine ‘Pazar günleri nöbet usulü çalışalım mı’ sorusunu yöneltti. Berberlerin yüzde 80’i ‘evet’ kutusunu işaretleyince geçtiğimiz pazar gününden itibaren her mahallede nöbetçi berber uygulaması resmen başladı. Ankette ‘hayır’ oyu kollanan yüzde 20 oranındaki berberler de odanın kapısına çalarak ‘Biz yanlış yapmışız, biz de nöbetle çalışalım’ teklifinde bulunuyor. Berberler Odası, pek yakında vatandaşların nöbetçi eczaneler gibi cep telefonlarından Bursa genelindeki nöbetçi berberleri öğrenebileceğini açıkladı.

NÖBET ÇİZELGELERİ CUMARTESİ GÜNÜ CAMLARA ASILIYOR

Bursa Berberler Odası’nın yaklaşık üç ay önceki seçimini kazanarak göreve gelen yeni yönetimi, ilk icraat olarak 963 üyesi arasında ‘meslekte uğraşanların ekonomik ve sosyal durumunu öğrenmek’ amacıyla bir anket yaptı. Oda yönetimi, ankette ‘Pazar günleri nöbetçi berber uygulaması olsun mu?’ sorusunu da yönelterek yıllardır pazar günleri berber bulamamaktan şikayetçi vatandaşlara çözüm getirmek istedi.

Anket sonuçlarını açıklayan Bursa Berberler Odası 2. Başkanı Salim Çavdar; ankette aldıkları cevaplar doğrultusunda nüfus yoğunluğuna göre her mahallede bir veya iki berberin pazar günleri hizmet vereceğini açıkladı. Ankette ‘evet’ oyu kullanıp da nöbet günlerinde dükkanını açmayan berberler ise derhal ‘nöbetçi berber’ uygulamasından men edilecek. Çavdar; “Bize yıllardır vatandaş dert yanıyordu, ‘pazar günleri niye kapalısınız’ diye. Biz de yönetime gelir gelmez üyelerimize sorduk ve nöbetçi berber uygulaması başlattık. Artık her Cumartesi günü dükkanını kapatan berber arkadaşımız camına pazar günü o semtte açık olacak berberlerin yeraldığı nöbetçi çizelgesini asmak zorunda. Tıpkı eczaneler gibi vatandaş lazım olduğunda çizelgelerden o haftanın nöbetçi berberinin adresini ve telefonunu öğrenebilecek. Çok yakında GSM operatörüyle görüşmelerimiz tamamlandığında Bursa’daki nöbetçi berberlerin listesini cep telefondan öğrenilme imkanını da halkımıza sunacağız. Nöbetçi berber, görev yapacağı gün kesinlikle sabah 09.00’da dükkanını açmak zorunda” diye konuştu.

KARARDAN VATANDAŞ DA MEMNUN

Berberlerin bu nöbet uygulamasını ‘yerinde’ bulan vatandaşlar da, kararı ‘geç kalınmış bir karar’ olarak değerlendirdi. 50 yaşındaki esnaf Erdoğan Berberoğlu; “Pazar günleri bir yere gideceğimiz zaman berber bulamıyorduk. Oda yönetimi, geç kalmış ama çok güzel bir karar almış” dedi. Mehmet Galip Aydın isimli vatandaş da, pazar günleri özellikle düğün sahiplerinin ve damatların berber sıkıntısı yaşadığını söyledi. 17 yaşındaki Faruk Küçük isimli öğrenci ise; “Çok güzel bir karar olmuş, pazar günleri berberlerin kapalı olması nedeniyle kız arkadaşımızla görüşemiyorduk” dedi.

Nöbet sisteminin bazı meslek gruplarının da gündemine almasını isteyen Ömer Demir ise, uygulamadan önce bazı berberlerin pazar günleri gizlice açarak diğer meslektaşlarını kandırdığını öne sürerek, kararla birlikte bu tür olayların da önüne geçildiğini kaydetti.

Berberler Federasyonu’nun aldıkları kararı desteklediklerini söyleyen Bursa Berberler Odası Başkanı Mustafa Ocak ise, nöbetçi berberlerin denetim kurulu tarafından sürekli denetleneceğini açıkladı.