Norveç ABD baskısına dayanadı

Amerikan baskısına dayanamayan Norveç Hükümeti, İsraile karşı yapılan boykotların önünü almaya çalışıyor.

Belediye, İsrail’den belediye adına hiç bir ithalat yapmayacağını ve halkı da İsrail ürünlerine karşı boykota çağırmıştı. Norveç Hükümeti, karar ardından söz konusu belediyeyi ikaz etti. Yapılan boykotun, Norveç yasalarına, WTO’ya, vatandaşlık haklarına ve Avrupa Ekonomik İşbirliği anlaşmasına aykırı olduğu gerekçelerini ileri sürdü. Ancak hükümetin uyarısının arkasındaki nedenlerin dış baskılar olduğu düşüncesi yaygın. Boykot, Avrupa’da İsrail’e karşı yapılan ilk resmi boykotlardan.
Norveç’in en saygın gazetelerinden Aftenposten, ABD Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, Norveç Büyükelçisi’ni konu ile ilgili çağırıp, ‘Norveç’in dış politikada bu boykotun sonuçlarına katlanması gerektiğini’ belirterek, adeta tehdit etttiğini yazdı. Norveç Dış İşleri Bakanlığı da resmi web sitesinde, yapılan boykot çağrılarının resmi olmadığını ve hükümetin boykot politikası gütmediğini açıklamak zorunda kaldı. Ayrıca ABD ve İsrail’e açıklama ile ilgli birer mektup yolandığı da vurgulandı.
Bununla birlikte, Norveç Ekonomi Bakanı’nın İsrail’e ilan ettiği boykotu, Bakan’ın kendi parti politikası olarak değerlendiren Norveç Hükumeti, resmi bir boykot olmadığını her fırsatta belirtiyor.