NSU raporunu öven devlet kanalına eleştiri

Almanya'da sol eğilimli Frankfurter Rundschau (FR) gazetesi, vatandaşların ödediği televizyon vergileri ile kendini finanse eden ARD televizyonunda yayınlanan bir belgesel filmini ağır bir dille eleştirdi.

Almanya’da sol eğilimli Frankfurter Rundschau (FR) gazetesi, vatandaşların ödediği televizyon vergileri ile kendini finanse eden ARD televizyonunda yayınlanan bir belgesel filmini ağır bir dille eleştirdi. 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı aşırı sağcı terör örgütünün suçları konusuna eleştirel yaklaşmayı hedefleyen filmde, Federal Meclis NSU Komisyonu’nda görevli siyasilerin rapor üzerinde anlaşmasının övüldüğüne dikkat çekildi. Bu durumda belgeseli hazırlayan üç gazetecinin Berlinli olmasının, filmin asıl hedefinden şaşılmasında etkili olduğu ileri sürüldü.

Gazete, mecliste çok nadir bir şekilde siyasilerin raporda uzlaşmasını ön plana çıkaran belgeselin, 36 farklı güvenlik biriminin 10 yıl boyunca Neonazi katillerin izini bulamadığı sorusunun cevabını araştırmayı unuttuğunu savundu.

Cinayetleri araştırmakla görevli bir birime ‘Bosporus’ isminin verildiğini hatırlatan FR, filme ‘Devlet Başarısızlığı’ ismi verilerek konuya eleştirel yaklaşıldığına, belgeselde Neonazi cinayetleri serisinde kurban giden vatandaşların akrabalarına söz hakkı verildiğine ve soruşturmacıların yaptığı bazı hatalara değinildiğine işaret etti.

Ancak filmde ağırlığın NSU Komisyonu üyelerine verildiğini yazan gazetede, Sol Partili Petra Pau ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Clemens Binninger ile (güvenlik) memurları hakkında olumsuz bir rapor hazırlayan muhalefet partilerinin övüldüğünü bildirdi.

Gazetenin yorumunda; belgeselde, muhalefetin ‘bunaklık sürüsünden’ bahsettiği ve komisyonda dinlenilen bir şahidin Anayasayı Koruma Dairesi’nin, anayasayı değil Nazileri polis operasyonlarından koruduğunun dile getirildiğine parmak basıldı.

Gazete ayrıca, NSU cinayetleri konusunu takip edenlerin, aşırı sağcı teröristlerin fikirdaşı olmasa bile onlara sempati duyan istihbarat memurlarının görev başında olduğunun komplo teorisi olmadığını anlayacağını kaydetti.

Soruşturmalarda yapılan hataların ve ihmalkarlıkların çok saçma olduğunu belirten gazete, aşırı sağcılara ait bir listenin ‘işe yaramaz’ olarak sınıflandarılmasının bunlardan biri olduğunu belirtti. Bu konuda liberal Hür Demokrat Partili Hartfrid Wolff’ün Thüringen iç istihbaratına -6 (en kötü okul notu) verdiği kaydedildi.