‘nü resimleri kaldırdılar’ haberlerine tepki

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir gazetede çıkan "Soldaki nü gitti sağdaki nü kaldı" başlıklı haberin çarpıtılarak verildiğini bildirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinatörü Avni Kavlak yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi’nde bulunan Sanat Galerisi’nde 2 yıldan bu yana 20’ye yakın resim sergisinin açıldığını ve bu sergilerin hiç birinin içeriğine karışılmadığı vurguladı. Kavlak, Gazi Üniversitesi’nin, Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi’ne resmi talebi üzerine, sergi salonunun, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı bölümüne tahsis edildiğini ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin sergisinin burada açıldığını belirtti.

Açılan sergide hiç bir eserle ilgili değerlendirme yapılmadığını kaydeden Kavlak, bir gazetede çıkan haberlerle ilgili olarak şu şekilde konuştu: “Gökçek bu sefer müstehcen bulmadı’ denilerek yurt dışında olan ve ne sergiden ne de sergide yer alan eserlerden bilgisi olmayan Melih Gökçek’le ilişkilendirilmesi anlaşılır gibi değildir. Ayrıca birinci sayfadan verilen ‘Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi’ başlıklı haberi de anlamak mümkün değildir. Çünkü burada öğrenciler yerin dar olması nedeniyle eserlerini dönüşümlü olarak sergilediler.”

Sergide resimleri sergilenen ve müstehcen olduğu gerekçesiyle eserlerinin indirildiği iddia edilen Damla Can, gazetedeki haberlerle ilgili olarak “Öğrenci resimleri galeriye sığmadığından zaman zaman dönüşümlü olarak sergilendi. Bunda daha çok ve değişik resimleri göstermek amaçlandı. Yaptığım resimlerin bazıları bu nedenle bir günlüğüne yine kendi resimlerimle değiştirildi. Hiç bir resim müstehcen diye indirilmedi. Resimlerin sergileme aşamasında belediye ilgililerinden hiç bir kişi resimlerin değiştirilmesi konusunda istekte bulunmadı” dedi.