Nükleer enerjiye geçilmesi şart!

İstanbul Ticaret Odas (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye'nin yakaladığı istikrar ortamını sürdürmesi halinde dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğini belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi’nce Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ”Global Değişimler Karşısında Yeni Stratejiler” konulu seminere katılan Yalçıntaş, enerji konusunda mevcut potansiyelin yeterince kullanılamadığını kaydetti. Herkesin cari açıktan şikayet ettiğini belirten Yalçıntaş, şunları söyledi:

“Hepimiz cari açıktan şikayet ediyoruz, 2006’da Türkiye’nin cari açık tahmini 33 milyar dolardır. 2006’da Türkiye’nin tahmini enerji maliyeti-yurt dışından aldığı enerjiye ödeyeceği para 28 milyar dolardır. Türkiye kendi enerjisini kendisi üretebilecek kapasiteye sahiptir. Hidroelektrik santralleri olarak bizim yeterli akarsuyumuz var, aynı şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarından gerek güneş, gerek rüzgar enerjisi olarak yine Türkiye’nin çok uygun yerleri var. Türkiye’nin mutlaka ama mutlaka nükleer enerjiye geçmesi şarttır. Bugün nükleer enerji konusunda çok insan, çok şey söylüyor. ‘Atıklar ne yapılacak’ deniyor, doğru haklılar. Ama unutmayalım ki mesela Fransa’yı alalım, bugün enerjisinin yüzde 80’inden fazlasını nükleer yolla üretiyor. ABD yüzde 60’tan fazlasını nükleer ile üretiyor. Bugün Avrupa başta olmak üzere inşa edilen bir yığın nükleer enerji santrali var. Bu atıklardan nasıl kurtulunuyorsa, oturulup konuşulması ve bu enerjinin de temiz bir şekilde Türkiye’ye kazandırılması lazım. Yoksa bu dünya yarışında biz geride kalmaya mahkumuz.”

“TÜRKİYE BU BÜYÜME HIZINI KORURSA DÜNYANIN EN GÜÇLÜ EKONOMİLERİNDEN OLUR”

Yalçıntaş, son 4 yılda ortalama yüzde 7.8 büyüyen Türkiye’nin bu ekonomik istikrar ve büyüme hızını 15 yıl daha sürdürmesi halinde dünyanın en güçlü ekonomileri arasına gireceğini ifade etti. Yalçıntaş, bunun da özel sektörün gelişmesi ile mümkün olacağının herkes tarafından çok iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizdi. İş alemi olarak istenilen nitelikte eleman sıkıntısı bulamadıklarının altını çizen Yalçıntaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz iş alemi olarak, eleman almak istediğimizde, arzu ettiğimiz kalibrasyonda yetişmiş eleman bulamıyoruz, ben bulamıyorum şahsen. Öte yandan pırıl pırıl gençlik var çoğu üniversite mezunu, taşı sıksa suyunu çıkartır, gözlerinden enerji akıyor. Ama eğitimine bakıyorsunuz, iş alemine yarayan pek bir şey yok. Bir yanda gençlik var iş arıyor, bir yanda iş alemi var genç arıyor, olacak iş değil bu. Ama Türkiye’yi bu hale getirdiler. Bunun mutlaka düzeltilmesi lazım. Bizim lüksümüz yok. Politikacıların hırslarına ve kendi oy kaygılarına Türkiye’yi feda etme lüksümüz yoktur. Bizim özel sektör olarak söylememiz lazım; ‘Arkadaşlar oturun bir araya gelin, bizim, Türkiye’nin ihtiyacı bu, dünyanın gittiği yer de bu. Nasıl bir sistem kuracaksanız kurun, çünkü eğer siz bu sistemi kurmazsanız dünya gidiyor. Biz de iyi gidiyoruz ama onları yakalamamız lazım. Türkiye’nin kurtuluşu yetişmiş eleman yetiştirmekten geçiyor.”