‘Nükleer füzelerimizi modernize ediyoruz’

Rusya nükleer çalışmalarla ilgili üst düzey yetkili Yury Solomonov Rus gazetesi Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada 2015 yılına kadar deniz ve karadan fırlatılan sistemlerle ilgili yeniden modernize çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Rus Topol-M (SS-27) ve denizden kullanılan türü olan Bulava’ların teknolojilerinin 10-15 yılda diğer ülkeler tarafından ancak keşfedilebileceğini iddia etti. Rusya son güvenlik algılamaları çerçevesinde, 2020 yılına kadar 2000 yeni savaş başlığını da nükleer gücüne dahil edecek.

Rusya’nın Topal-M gibi beş ayrı stratejik yeni nesil füze çalışmalarının da olduğunu ifade eden Solomonov; “Denizden fırlatılan Buluva sistemlerinin yeni modellerini üretiyoruz. 2008 yılına kadar gerçekleştireceğimiz test çalışmaları ile birlikte bu füzeler de hazır olacak. Solomonov İran’ın nükleer çalışmaları ile ilgili de İran’ın bilimsel ve teknolojik altyapısının nükleer silahları yapabilecek kapasitede olmadığını iddia etti. İran belki orta menzilli nükleer savaş başlıkları taşıyan Sovyet yapımı Scud benzeri, Sahap füzeleriyle komşularını ve İsrail’i tehdit edebileceğini belirtti.

Moskova Global Security kuruluşunun başkanı Vladimir Yevseyev de İran’ın ürettiğini iddia ettiği zenginleştirme programının blöf olduğunu belirterek, İran’ın kıtalararası kullanılabilecek nükleer füzelere sahip olabilmesi için atması gereken adımları olduğunu, bunun için de en az üç yıllık bir zamana ihtiyacı olduğunu iddia etti.