Nükleer santral Sinop’a yapılacak

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Okay Çakıroğlu, kurulması planlanan nükler santralin yeri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

TBMM KİT Komisyonu’nda konuşan TAEK Başkanı Oktay Çakıroğlu, nükleer santral yapımı için en uygun yerin belirlenmesi amacıyla Türkiye genelinde detaylı teknik çalışmalarda bulunduklarını ifade ederek, deniz suyu sıcaklığından, iklim, rüzgar ve havanın durgunluğuna kadar 43 kritere göre 8 yer belirlediklerini kaydetti. Belirlenen yerlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu anlatan Çakıroğlu, Erdoğan’ın bunlar içerisinde bulunan Sinop’u ilan ettiğini kaydetti. Çakıroğlu, nükleer santral yapılacak yerde bir de teknoloji merkezinin kurulmasının öngörüldüğünü, Sinop’un bu açıdan da uygun olduğunu bildirdi.

CHP Yozgat Milletvekili Emin Koç’un, nükleer santral yapımı için Sinop dışında nerelerin önerildiğini sorması üzerine Oktay Çakıroğlu, Eskişehir’deki Sarıyer Barajı’nın kenarındaki göl alanını, Konya’da birkaç yer, Trakya’da da Kırklareli’nde bir yer önerildiğini belirtti. Bu yerler içinde Sinop’tan sonra ikinci olarak öne çıkan yerin Sarıyer Barajı kenarındaki göl alanı olduğunu anlatan Çakıroğlu, bu yerin 8-9 tonluk reaktörlerin taşınmasının göz önüne alınması sonucunda tercih edilmediğini söyledi.