Nükleer santral yapımı için ilgi duyan firmalar var!

Bakan Hilmi Güler, nükleer santral yapımını özel sektör temsilcilerinin üstlenmelerini arzu ettiklerini belirterek, "Özel sektör firmalarından yatırıma ilgi duyanlar var. Bu firmalarla ortak strateji görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Bakan Güler, Romanya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ioan Codrut Seres ile Karadeniz atından elektrik hattıyla enerji alışverişini sağlayacak projenin mutabakat metnini imzaladı. Ceylan Otel’de gerçekleştirilen toplantı ve anlaşmanın ardından Bakan Güler basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Nükleer santral yapım yeri olarak bazı gazetelerde dillendirilen Konya, Sinop ve Mersin illerini teyit etmeyen Bakan Güler, açıklanmış bir il olmadığını, belirli program çerçevesinde açıklayacaklarını ifade etti. Hem metodu, hem yeri, hem de stratejisi konusunda takip edilecek program üzerine çalışmaların devam ettiğini belirten Güler, “Görüşmelerimiz sürüyor. Çalışmalar biter bitmez kamuoyuna açıklayacağız.Takip ettiğimiz bir starteji var. Çünkü çok ciddi bir proje. Bu startejiyi hassasiyetle uygulamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kamu neden santral yapımı işine girmek istiyor?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine Bakan Güler, “Kamu girmek istemiyor. Biz santralin özel sektör tarafından yapılmasını istiyoruz” cevabını verdi. Güler, özel sektörün belirli büyüklükteki bir yatırımı yapımında zaman zaman ilgili davranmadığını belirterek, “Bizim enerjiye ihtiyacımız var. Bu bir enerji politikasıdır. Bütün amacımız bu ihtiyacı en sağlıklı şekilde mevcut kanunlara uygun olarak gerçekleştirmektir. Bunun için yoğun bir çalışma içerisindeyiz” diye konuştu.

KARBONMONOKSİT VERGİSİ

Bu arada, Bakan Güler, Romen Bakan Cordut Seres ile yaptığı toplantıda karbonmonoksit vergisinden de bahsetti. Bu vergi için tüm dünyada bir uygulamaya geçilmesi yönünde çalışma yürütüldüğünü açıklayan Bakan Güler, bu noktada Türkiye’nin de ileriye yönelik önlemleri almasının sözkonusu olduğunu dile getirdi. Bakan Güler, ne zaman gerçekleştirileceği konusunda bir açıklama yapmazken, “Türkiye-AB bağlamında ciddi anlamda gerçekleştirilmesi gereken bir faktördür. Şimdiden tedbir almamız gerekiyor” dedi.