Nükleer santrale finans arayışı

Nükleer santral projesine katılmayı planlayan özel sektör temsilcileri 15 yıllık alım garantisini yetersiz buldu.

Nükleer santral projesine katılmayı planlayan özel sektör temsilcileri, projenin büyüklüğü nedeniyle devletle ortak hareket etmek istiyor. Bir süre önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in başkanlığında yapılan toplantıda Güriş ve Sabancı gibi büyük şirketler, devletin de projeye girmesinin süreci hızlandıracağı görüşünü belirtti. Özel sektör ayrıca, nükleer santral projesinin finansmanı için kredi bulma konusunda ise endişeli olduğunu dile getirdi.

Nükleer yasa tasarısında, özel sektörün işleteceği nükleer santralın elektriğine 15 yıl süreliğine alım garantisi verilmesi öngörülüyor. Tasarıya göre, şirketler 15 yıllık süre boyunca yıllara sari (yaygın) olarak elektrik alım miktarı ile yıllık birim elektrik satış fiyatı teklifi sunacak. Ancak Enka 40 yıl süre ile yüzde 100 oranında alım garantisi olursa enerji satış fiyatının 4 cent civarında olacağını ve bu nedenle 15 yıllık garantinin yetersiz kalacağını Bakan Güler ile yapılan toplantıda belirtti. Enka yetkilileri tasarıda nükleerden üretilen elektriğin perakende satış yapanlara yani elektrik dağıtım şirketlerine satışının öngörüldüğünü hatırlatarak, nükleerden üretilecek elektriğin büyük olduğunu ve dağıtım şirketlerine satışın yetersiz kalacağını dile getirdi.

Finanse edecek banka yeterince yok

Özel sektör, teknoloji seçimi ile ilgili sorumluluğun ise devlete ait olması gerektiğini Güler ve üst düzey bürokratlara iletti. Toplantıda özel sektör, genel görüş olarak bu işin kredilendirilebilir olmasının özel sektörün bu projeyi tek başına gerçekleştirmesinde önemli olduğunu söyledi. Ancak Enka, nükleer santralı finanse edebilecek çok sayıda bankanın bulunmadığını ve bu nedenle sürdürülebilir bir finansman modeli olmaksızın bankaların bu işe yanaşmadığını toplantıda ifade etti. Sabancı yetkilileri, kanunun çıkması için Meclis takviminin ne olduğu üzerinde dururken, Zorlu grubu ise 5.000 MW kurulu gücün yeterli olmadığını savundu. Gama ise taslakta görev alacak şirketin yükümlülüklerinin net bir şekilde belirtilmesine rağmen devletin sorumluluklarından bahsedilmemesini eleştirdi.

Bakan Güler ise toplantıda, nükleer santral yatırımında teşviğe ihtiyaç bulunmadığını belirtti. Bu nedenle alım garantisi üzerinde durulduğunu kaydeden Güler, özellikle Sabancı grubunun dile getirdiği mevzuat değişikliklerinden doğacak gecikmeler ve bunlardan doğan yatırımcıların kayıplarının sigorta kapsamında değerlendirildiğini belirtti. Güler, özel sektörün projeye kamu ortaklığını istemesi ile ilgili olarak, kanun tasarısında projeye kamunun elektrik üretim şirketi EÜAŞ’ın da ortak edilebilmesine altyapı hazırlandığını belirtti. Güler, nükleer santral ile ilgili tasarının ise 1.5 ay gibi bir sürede yasalaşmasının beklendiğini de toplantıda vurguladı.