Numara değiştirmeden operatör değişimi tartışması

Telefon numaralarını değiştirmeden operatör değişimini mümkün kılan yönetmelik taslağı Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından tartışmaya açıldı.

Meclis’te görüşülmek üzere bekleyen Elektronik Haberleşme Kanunu ile kanuni alt yapısına kavuşacak olan Numara Taşınabilirliği Yönetmelik taslağı için TK’nin www.tk.gov.tr sitesinde görüş bildirme formu yayımlandı. Yeni başlayan uygulama kapsamında sadece tüketiciler değil, GSM şirketleri de taleplerini dile getirecek. Numaranın serbest dolaşımı anlamına gelen uygulamaya 2004 yılında Yunanistan geçmiş, ABD’de ise birkaç yıl sonraya ertelenmişti. En çok Avea’nın istediği serbest dolaşımın dereye girmesiyle birlikte vatandaşlar, sabit veya cep telefonu numalarını değiştirmeden operatör değiştirebilecek. Mesela bir operatör daha uygun şartlarda fiyat düzenlemesi yaparsa vatandaş, cep numarasını koruyarak oraya geçiş yapabilecek. Bu durumun rekabeti daha da kızıştıracağı ve tüketici lehine fiyat düşüşünü hızlandıracağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız www.turk.internet.com haber sitesinin sahibi telekom uzmanı Füsun Sarp Nebil, “Yönetmeliğin uygulamaya geçmesiyle rekabet kızışacak. Üstelik bu sadece mobil telefonlar için değil, sabit telefonlar için de geçerli. Gerçi henüz ayağa kalkamadılar ama onların da rekabete girmesiyle mesela bir Türk Telekom abonesi, numarasını değiştirmeden daha ucuz bir tarife sunan Borusan Telekom’a geçebilecek. Bu konu şu anda en çok GSM sektörüne en son giren Avea firması tarafından isteniyor. Çünkü böylece, ilk yıllardan bu yana cep telefonu kullanan ve numaralarını değiştirmemek için operatör değiştirmeyen, bir anlamda sektörün en istikrarlı kullanıcılarına ulaşabilecekler.” diye konuştu.

Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği taslağına göre bir abone, yılda en çok beş defa operatör değiştirme hakkına sahip olacak. Bu sınırı TK arttırabilecek. Değişimle ilgili operatörler arası ücretlendirme için referans TK tarafından bir tarife yayınlanacak. Kullanıcı ise değiştirdiği operatöre ücret ödemeyecek. Geçiş yapılan operatörün ne tür bir ücret isteyeceği ya da istemeyeceği kendi pazarlama stratejisine bağlı olacak.