Nusaybin’de DTP yöneticileri tutuklandı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Demokratik Toplum Partisi (DTP) yöneticileri, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Yapılan operasyonda DTP ilçe binasında terör örgütü PKK’ya ait birçok bayrak ve afişlerle beraber bazı dokümanlar ele geçirilmişti. Savcılık hem binada bulunan bu dokümanlar ve hem de yakalanan şahısların daha önceki işlemiş oldukları suçlardan dolayı tutuklanması talebi ile mahkemeye sevk etti.

Mahkemeye çıkarılan 16 kişiden DTP üyesi Resul Çetin, Yusuf Atak, Davut Gül, Süleyman Yeşil, Belediye Meclis Üyesi Gülsüme Kardaş ve operasyon sırasında binada bulunan Hamit Işık mahkemece serbest bırakıldı. Diğer 8 sanık ise PKK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak, suçluları övmek, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek ve PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan için imza kampanyası başlatmak suçlarından tutuklandı.

Tutuklanan DTP İlçe Başkanı Naif Coşkun, DTP il yöneticisi Sihem Akyüz, ilçe yöneticilerinden Sultan Uğraş, Şakir Acar, Azize Yağız, Necmettin Ayaz, üyelerden Hamit Tokay ve İl Genel Meclis üyesi Ziver Gümüş, polis minibüsüne bindirilerek geniş güvenlik tedbirleri altında Mardin kapalı cezaevine gönderildi.

Mahkeme süresince adliye çevresinde bekleyen bir grup, tutukluların götürülmesi sırasında PKK terör örgütü ve Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Daha sonra grup polisin dağılın uyarısı ile sloganlar atarak olaysız dağıldı