NZO Baskani Özdemir elma üreticisi düsük fiyattan dolayi evdeki inegini satiyor

NIGDE - Nigde Ziraat Odasi Baskani Bayram Ali Özdemir, elma üreticisinin ürününü maliyetine sattigini söyledi.

Nigde genelinde yaklasik 700 bin ton elma üretildigini, bu elmanin büyük bölümünün ise kaliteli, dogal ve organik oldugunu ama köylünün reklamcisi olmadigi için degerinde satilmadigini belirten Özdemir, “Elma üreticilerimiz ürününe 8 ay emek verdi ama kilosunu 25 YKr’ye mal ediyor ve ayni fiyata satiyor. Peki çiftçi ilaç, su, elektrik borçlarini, okuldaki, askerdeki çocugunun haçligini ve evinin geçimini nasil karsilayacak.” dedi.

Çiftçinin elmasini toplatmak için isçi parasini evindeki inegini satarak temin ettigini kaydeden Özdemir, “Elma da para etmeyince inegini geri alamayacak. Çiftçi iki yönden de magdur oluyor. Hem borçlu kaliyor, hem de evinde çocuklarinin sütünü, yogurdunu yedigi inegini de satiyor. Ondan sonra sira bahçesine gelecek. Son çare bahçesini satacak. Bahçesini de sattigi zaman köyden sehre göçecek sehirde ne yapacak?” diye konustu.

Elmanin yüzde 50’sinin ikinciye ayrildigini ve 4 YKr’den meyve suyu fabrikasina verildigini kaydeden Özdemir, “Geri kalani da parasiz tüccarlar götürüyor. Tüccar 3 kamyon götürür birisinin parasini öder, digerlerine gelince bir daha ugramaz. Vatandas da gidip de onu bulamaz, ürün gider” seklinde konustu.

Hükümetin elmaya tesvik verecegini açikladigini hatirlatan Özdemir, “Elmanin sezonu bitiyor. 20 gün sonra bu elma çürüyecek zaten, üretici bundan sonra tesviki ne yapacak. Bunlarin zamaninda verilmesi gerekir. Elmanin 20 gün ömrü kaldi. Parasi olan çiftçimiz ürününü 20 gün sonra soguk hava deposuna koyacak. Parasi olmayan böyle bahçesinde kalacak ya da 4 YKr’den fabrikaya verecek. Elmanin yüzde 50’si bahçelerde telef olacak, yüzde 30’u da soguk hava depolarinda çürüyecek. Ancak yüzde 20’si vatandasin sofrasina gidecek.” dedi.

Maliyeti karsilayamadigi için ürünlerini bahçede veya dalinda birakan bazi elma üreticileri de ürünlerini mal ettikleri fiyata sattiklarini ama bunun üstüne bir de isçiye günlük 20 YTL ücret verdiklerini söyledi. Üreticiler, isçiye verecek parasi olmadigi için 60 yasindaki ninenin elma toplamak zorunda kaligini, evdeki hayvani satip isçi parasi yapiklarini, bu gidisle çoluk çocuk aç kalacaklarini söyledi.