‘O da kim?’ dedi; 155 bin dolar kazandı

Amerikalı kadın, yıllar önce bit pazarından 200 dolara aldığı tablonun ünlü Türk ressam Erol Akyavaş’a ait olduğunu öğrenince müzayedeevine koştu.

Amerika’da evdeki eşyalardan kurtulmak için yapılan garaj satışlarını çok seven Debra Newman’ın 15 yıl önce 200 dolara satın aldığı “Erol” imzalı bir tablo tam 155 bin dolara satıldı. Oldukça ucuz bir ücret karşısında satın aldığı tablonun ressamını yıllar boyunca bilmeyen Newman birkaç ay önce internetten yaptığı araştırmalar sonucunda “İsimsiz” eserin yaratıcısının kim olduğunu keşfetti. “Gizemli Erol”un Türk modern sanatının önemli sanatçılardan Erol Akyavaş olduğu ortaya çıktı.

Bunu öğrendikten sonra dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Sotheby’s ve Christie’s yetkililerine eserin fotoğrafını gönderen Newman yıllardır duvarında asılı duran tablonun 70 bin dolara satılabileceğini duyduktan sonra sevinçten havaya uçtu. Hafta başında Sotheby’s Londra’da yapılan müzayede sonunda 1999 yılında hayatını kaybeden Erol Akyavaş’ın eseri 155 bin dolara alıcı buldu. 55 yaşındaki Debra Newman kazandığı parayla Fransa tatiline çıkacağını, artan parayla da evini tadilata sokacağını söyledi.