O küfür Baydemir’in eşini de şoke etmiş

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e bir küfür eleştirisi de, eşi Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir'den geldi. Yalçındağ, eşinin ağzından çıkan sözler üzerine şoke olduğunu ifade etti.

PKK’nın Türkiye Meclisi KCK’ya yönelik aralık ayındaki operasyonda belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması nedeniyle yaptığı açıklamada küfürlü konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i, eşi Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir de eleştirdi.

‘Avetsakurd’ isimli internet sitesine açıklamalarda bulunan Yalçındağ, eşinin ağzından çıkan sözler üzerine şoke olduğunu ifade etti. Eşinin basın açıklamasını Baro İl Başkanlığı’ndaki bir toplantı sırasında televizyondan izlediğini kaydeden Yalçındağ, “O sözleri duyunca şoke oldum. Osman Baydemir hayatında hiç küfür etmez. Çok sabırlıdır. Çok kızsa da sadece dinler. Büyük operasyon yapılmış ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. O küfrü kadınlara yapmadı. Hükümeti bu konuda uyardı. Çok iyi biliyorum bir daha öyle bir söz kullanmaz. Ben ona fikrimi söyledim ve söylediği söz konusunda onu protesto ettim” dedi.ü

Eşi Osman Baydemir’in evde çocuklara Kürtçe öğrettiğini söyleyen Yalçındağ, “Osman Bey, daima, ‘eğer onlara Kürtçe öğretmezsem o zaman niye mücadele ediyorum? Eğer çocuklarım Türkçe konuşursa ve Kürtçe bilmezse her şeyi bırakmam lazım’ diyor. Oğlum Mir Zanyar çocuk yuvasına gidiyor. Yuvada Türkçe’ye başladı. Öğretmeni ona ödev vermiş ve ‘Evde Türkçe konuşun’ demiş. Biz öğretmeni ile konuştuk, bu konularda hassas olmasını istedik. Hatta ellerinden geliyorsa çocuklarla Kürtçe de konuşmalarını istedik” diye konuştu. Baydemir’in 2 yaşında Ranya isminde kızı ve 5 yaşında Mir Zanyar isminde oğlu var.