Obama’nın açıklamasına Fransa’dan ilk tepki: Hollande da Obama gibi yapsın

ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'ye yönelik askeri harekat için Kongre'den yetki talep etmeye karar verdiğini açıklamasına Fransa'dan ilk tepki geldi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye yönelik askeri harekat için Kongre’den yetki talep etmeye karar verdiğini açıklamasına Fransa’dan ilk tepki geldi.

Muhalefetteki Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği Partisi( UDI) Başkanı Jean-Louis Borloo, Hollande’a çağrı yaparak Fransa’nın da Suriye’ye yönelik askeri müdahale için meclisten onay almasını istedi.

UDİ Başkanı, “Demokratik ilkeler adına Amerika Kongresi’ne danışmaya karar veren ABD Başkanı gibi François Hollande da aynısını yaparak tartışmalar sonrası mecliste resmi bir oy düzenlemelidir.” dedi.

Borloo, 4 Eylül’de Fransa Milli Meclisi’nin Suriye gündemiyle toplanacağını hatırlatarak aynı gün düzenlenecek resmi oylamanın önünde yasal hiçbir engelin olmadığını kaydetti.

Jean Louis Borloo, daha önce yaptığı açıklamada da Fransa’nın Suriye’ye müdahalesinin BM onayının yanı sıra AB ülkelerinin çoğunun katılımı olmadan olamayacağını kaydetmişti.